Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na náměstí dorazí Spitfire v životní velikosti

date_range 25.Dub, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Po celé Jaro s Josefem Balejkou si ve Valašských Kloboukách připomínají 100. výročí narození bývalého letce RAF a nejinak tomu bude v květnu, kdy oslavy vyvrcholí několika významnými událostmi. Hned v úterý 2. května se místní i přespolní mohou těšit na unikátní příležitost k prohlídce legendárního letounu Spitfire, tedy typu stroje, s jakým Josef Balejka působil v britském letectvu. Ojedinělá maketa letadla v měřítku 1:1 bude vystavena před radnicí na Masarykově náměstí od 10 do 17 hodin.

„Letoun Spitfire bude ve Valašských Kloboukách k vidění symbolicky v den 72. výročí osvobození města Rumuny. Srdečně zveme k návštěvě a prohlídce širokou veřejnost, školní třídy, spolky, příznivce historie a všechny další zájemce. Lidé budou mít možnost se u letadla vyfotit, popovídat si s dobovou posádkou a mechaniky a také si na památku odnést otisk originálního razítka, které vznikne právě k příležitosti 100. výročí Balejkova narození," pozvala starostka Eliška Olšáková.

Do Valašských Klobouk připutuje 2. května legendární Spitfire i s dobovou posádkou
foto: Czech Spitfire Club

Program pro veřejnost pokračuje v 17 hodin v kině Svět, a to vyhlášením výsledků soutěže „Po 100pách plukovníka Balejky", do níž mohli svými literárními a výtvarnými pracemi přispět žáci i studenti. Po ocenění vítězů proběhne beseda s generálem Jiřím Kubalou, předsedou Svazu letců České republiky, a Milanem Kratochvílem, spoluautorem knihy Josef Balejka – valašský rytíř nebes. Režisér Zdeněk Zvonek poté návštěvníkům uvede promítání dokumentu Medailonek, který o letci v roce 1996 natočil. V závěru setkání budou přítomní zváni na slavnostní raut.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA