Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na náměstí ožil betlémský příběh

date_range 31.Pro, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Zaplněné Masarykovo náměstí ve Valašských Kloboukách se v neděli 29. prosince stalo dějištěm divadelního představení V Betlémě není místo. Více než sedm stovek diváků se v této vánoční době znovu stalo svědky známého betlémského příběhu, který za režie Rodinného centra Kaštánek nazkoušely dvě desítky dospělých herců a další řada dětských protagonistů. Role Ježíška byla svěřena tříměsíční Alžbětce Ptáčkové.

„Snažili jsme se věrohodně přiblížit okamžiky, které předcházely narození Božího dítěte. Josef s Marií hledali při své pouti místo k přespání, ale v hospodě U Dobrého anděla je odmítli. Pomohli tedy skuteční andělé a dovedli je do stáje, kde Maria porodila Ježíška. Poklonit se mu zde přišli pastýři, králové a nakonec i užaslí hospodští, kteří pro rodinu neměli místo," popsala Markéta Šobáňová z Rodinného centra Kaštánek.

foto Martin Fuks     více fotek

Herci se nad přípravou nového divadelního ztvárnění betlémského příběhu setkali na čtyřech zkouškách a generálce. Pošesté už Živý betlém hráli přímo před diváky. „Všichni jsme amatéři, takže se divadlo rodilo tak nějak za pochodu a do nové hry jsme pronikali postupně. Myslím, že se nám podařilo sladit dobrý text, který byl obsahově nosný a zároveň měj svůj specifický humor. Při zkouškách jsme se hodně nasmáli a pobavili sami sebe," pověděla Markéta Šobáňová. A jistě byl entuziasmus herců znát i při představení na náměstí.

Ve výpravném zpracování nechyběla živá zvířata, skutečný oheň pastýřů ani náročné kulisy a kostýmy. Za jejich přípravou stojí řada dobrovolníků, jedni stavěli pódium, jiní zajišťovali rekvizity. „Každému z pomocníků patří naše velké poděkování. Také děkujeme všem hercům, zpěvákům a publiku, které vytvořilo úžasnou atmosféru," vyjádřila vedoucí rodinného centra. Divadlu předcházelo vystoupení valašskokloboucké scholy Ovečky a ani po skončení hry pódium neosiřelo. Svým muzicírováním na vlámskou notu zpestřili večer hosté z Belgie.

Záznam Živého betléma si budou moci lidé objednat na DVD v Rodinném centru Kaštánek a na faře. „Příští rok bychom chtěli v této tradici pokračovat. Naší filozofií je jeden rok hrát premiéru nového pojetí příběhu a druhý rok jej uvést v repríze. V roce 2014 budeme tedy hrát stejné představení. Někteří jej chtějí vidět znovu, někteří jej ještě neviděli. Hra se také takříkajíc „uleží" a dostane větší hloubku, dopilují se detaily a vychytá se, co by mohlo být lepší," přislíbila na příští rok Markéta Šobáňová.

Živý betlém se uskutečnil s finanční podporou Města Valašské Klobouky.

Lenka Zvonková 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA