Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na odpad město nabízí kompostéry

date_range 04.Říj, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Ve Valašských Kloboukách bude v říjnu zahájena první etapa přechodu na systém třídění a zpracovávání bioodpadu, a to rozdělením 300 kusů kompostérů pro domácí používání. Občané Valašských Klobouk a místních částí Lipiny, Smoliny a Mirošova si mohou o kompostér zažádat od středy 6. října v sídle Valašskoklobouckých služeb. Pokud splní níže uvedené základní podmínky, bude jim kompostovací zařízení za symbolickou částku 300 korun vydáno do pětiletého pronájmu a poté přejde do jejich vlastnictví.

„Kompostéry o objemu 720 litrů jsme mohli pořídit díky projektu, který byl podpořen Operačním programem Životní prostředí. Jejich hodnota je přibližně 2400 korun a my je nyní občanům nabízíme za symbolických 300 korun. Hlavní podmínkou pro přidělení kompostéru je trvalý pobyt na území města nebo některé z místních částí, který bude muset žadatel prokázat občanským průkazem či jiným dokladem," informoval ředitel Valašskoklobouckých služeb Roman Petrůj. Z důvodu omezeného počtu bude také možné, aby si každá rodina odnesla pouze jeden kus.

 
Občané si mohou kompostér vyřídit a vyzvednout na Valašskoklobouckých službách ve všední dny vždy od 6 do 14:30 hodin. „Abychom vyšli vstříc zájemcům, kteří by se k nám v uvedených hodinách nemohli dostavit, budeme jim k dispozici také v sobotu 9. října od 10 do 12 hodin," sdělil o mimořádném rozšíření provozu ředitel. Žadatel podepíše smlouvu o pronájmu kompostovacího zařízení na pět let a uhradí uvedenou výši poplatku. Po zmíněnou dobu udržitelnosti projektu bude kompostér majetkem Valašskoklobouckých služeb a nájemce musí umožnit monitoring jeho užívání na území Valašských Klobouk a místních částí. Po pěti letech se nájemce automaticky stane majitelem kompostéru.

Aby mohli občané efektivně zpracovávat svůj domovní bioodpad v kvalitní kompost, získají i návod ke správnému používání. V něm se kromě rad pro instalaci a obsluhu kompostéru dozvědí také o vhodnosti základních odpadových surovin. Ke kompostování jsou ideální ovocné a zeleninové odpady, posekaná tráva, listí, drnové řezy, větve, kůra, třísky a piliny, trus hospodářských zvířat, popel ze dřeva a další. Naopak nevhodné je přidávat kosti, zbytky masa, tuky, chemicky ošetřené materiály, rostliny napadené chorobami, oddenkové plevele a podobně.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA