Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na Soláni budou soutěžit sekáči trávy

date_range 26.Čvn, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Již počtrnácté ožije vrchol hory Soláň nad Velkými Karlovicemi slavností Sečení lúk. Uskuteční se v pátek 28. června a nabídne soutěž sekáčů i folklórní vystoupení.

Již od 15 hodin budou moci zájemci přihlížet ukázkám kutí kosy a oprav hrábí. K tomu zahraje host ze Slovenska Drahoš Daloš. Hlavní program vypukne v 18 hodin na louce u Korytářů vedle Valašského ateliéru u Hofmanů.

„Návštěvníci uvidí ukázky tradičního sečení trávy kosou. Slavnostní salvou a prvním „zásekem luk" se představí také portáši. Ti dříve na Valašsku střežili hranice a byli také známi svou dovedností. Mezi portáše mohli být přijímáni jen ti nejlepší a nejzručnější muži. Dnešní portáši na tradici svých předků symbolicky navazují," uvedla vedoucí pořádající Zvonice Soláň Alena Vašutová. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika Soláň, zazpívá ženský pěvecký sbor Karlovjanky, mužský pěvecký sbor z Kunovic a Valašský sbor portášský. Samotná soutěž o nejlepšího sekáče je otevřena všem příchozím, kteří mohou v klání získat atraktivní ceny.

 Na Soláni budou opět soutěžit sekáči trávy (foto archiv Resortu Valachy)

Vrchol hory Soláň (860 m. n. m.) je již odpradávna považován za jedno z nejkrásnějších míst Valašska. Nabízí půvabný výhled na okolní pohoří Javorníků a Moravskoslezských Beskyd i do malých údolíček Horního Vsacka. Krása hor a drsná příroda sem lákaly v minulosti řadu umělců a mj. i čtyři významné valašské malíře – Aloise Schneiderku, Františka Podešvu, Jana Kobzáně a Karla Hofmana, Ti se zde usadili a jako první dali před lety impuls, aby zde vznikla nejvýše položená galerie v České republice.

Myšlenku se podařilo uskutečnit až roku 2006, kdy na Soláni vznikla Zvonice s informačním centrem a galerií. Zvonice pořádá nejen výstavy, ale i předvádění řemesel a lidových zvyků, koncerty či vystoupení folklórních souborů. Vedle Sečení luk patří k nejoblíbenějším programům Svatojánská noc, červencová Malířská škola, či srpnový folklórní festival Soláň 2013 Léto na Soláni a ve Velkých Karlovicích.

www.zvonice.eu

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA