Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Na Vařákovy paseky se vypravily také děti

date_range 03.Kvě, 2012 featured_play_list Aktuality

 

K památníku na Vařákových pasekách se poslední dubnový den přišli poklonit jak oficiální představitelé Parlamentu ČR, Zlínského kraje, okolních měst a obcí, zástupci armády, Českého svazu bojovníků za svobodu, Českého svazu ochránců přírody, signatáři Memoranda o vzájemné spolupráci památníků a obcí, tak i desítky pozůstalých, turisté a na dvě stovky dětí z blízkých škol. Ti všichni se nádhernou krajinou Vizovických vrchů vydali po naučné stezce Vařákovy paseky, aby minutou ticha, položením květin i modlitbou uctili památku obětí tragédie, k níž zde došlo v noci z 2. na 3. května 1945. Záštitu nad vzpomínkovým aktem převzal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

foto Petr Zákutný

 Fotogalerie: Pietní akt na Vařákových pasekách u Lačnova /Martin Trčka

Osada byla vypálena jako pomsta jednotek SS za to, že obyvatelé odlehlých stavení neodmítali pomoc partyzánům. Ti uprchli a místní zůstali napospas nacistům, kteří vypálili osm chalup. Šest lidí bylo mučeno, přinuceno vykopat si hroby a následně zastřeleno. Ostatní byli hnáni naboso do Valašské Polanky. Tam byli díky přímluvě farské hospodyně Aurélie Ludwigové propuštěni. Jen o několik hodin později bylo území osvobozeno sovětskou a rumunskou armádou.

Událost, kterou dosud provází řada nevyjasněných otázek, přečkaly pouze dvě lípy, v jejichž stínu stojí pomník se jmény obětí.

Květiny za Zlínský kraj na pietní místo položili hejtman Stanislav Mišák a radní pro oblast školství Josef Slovák.

„Je dobře, že sem dnes přišlo také tolik dětí, protože tak jako si každá rodina připomíná významná data, výročí a jubilea, je nutné předávat také podstatné informace o dějinách národa jako důležité poselství pro budoucnost," řekl hejtman Stanislav Mišák.

Helena Mráčková

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA