Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Naučte sebe i své děti základům finanční gramotnosti

date_range 01.Úno, 2021 featured_play_list Aktuality, PR ČLÁNEK
arrow_drop_up Ilustrační foto: Karolina Grabowska, Pexels

Slyšeli jste o finanční gramotnosti? Jedná se o soubor ekonomických pravidel pro běžný život, který se od roku 2013 dokonce vyučuje i na základních školách. Jaké nejdůležitější zásady obsahuje poměrně nové odvětví vzdělávání? A proč by je měli znát i dospělí?

 

S finančními otázkami se potýkají i dospělí

 

Možná ty situace sami znáte – před výplatou v hubené peněžence nemůžete najít dostatek peněz, nedokážete ušetřit na dovolenou nebo máte problémy se splácením závazků. Všechny tyto situace jsou příznakem nezvládnuté finanční gramotnosti. Podle nedávného výzkumu si s financemi neví rady asi 10 % Čechů a jen 15 % populace má pocit, že osobní ekonomiku hravě zvládá. Většinový zbytek spektra se raději před významnějším finančním krokem (založení spořicího účtu, bankovní investice či výběru půjčky) poradí v bance, se známým nebo na internetu. Přesto 30 % Čechů nezvládne při výpadku příjmu vyžít déle než 3 měsíce, 20 % má pak úspory jen na jeden měsíc.

 

Jak bojovat proti finančním propastem?

 

Ukazuje se, že finance lépe zvládají lidé s vyšším vzděláním, kteří si během studií vyzkoušeli žít sami s omezeným příjmem. Zároveň je třeba posilovat správné principy finanční gramotnosti ve školách i v rodině. Jak na to?

 

·         Sepište si všechny měsíční příjmy a výdaje na papír, do aplikace či do sešitku. Každou položku promyslete a snažte se najít zbytečné výdaje. Kolik vás stojí návštěva kavárny? Kolikrát měsíčně tam zavítáte a kolik celkem dáte měsíčně za kávu v kelímku? Při nákupech v obchodě pak dětem vysvětlujte, jaké potraviny kupujete a podle čeho poznají jejich opravdovou cenu (kvalita surovin, cena za 100 g, výhodné větší balení a další parametry).

 

Snažte se udržet rozpočet na uzdě a ideálně ušetřit alespoň 10 % z příjmu. Úspory si ukládejte stranou třeba na spořicí účet a vytvořte si finanční polštář minimálně ve výši tří měsíčních platů. Díky úsporám se nebudete muset bát, kdybyste přišli o práci nebo museli řešit finančně náročnější opravu.

 

TIP: Do procesu účetnictví zahrňte i své děti. Buďte k nim otevření a ukažte jim, kolik stojí nájem, jak dlouho musíte pracovat, abyste jej mohli zaplatit apod. Snažte se ratolestem vysvětlit prioritu plateb, a sice, že nejdřív je nutné zaplatit bydlení, závazky a jídlo, zbytek peněz lze částečně uspořit a částečně utratit za zábavu.

 

·         Půjčku či úvěr si třikrát promyslete – a pokud si ji brát nemusíte, snažte se jí vyhnout a peníze si našetřete. Existují životní momenty, kdy je půjčka poslední možností. Půjčujte si však jen na dlouhodobé investice, například do bydlení, vzdělání či na pořízení auta apod. a vyberte si výhodnou nabídku. Doba splácení by vždy měla být delší než životnost produktu nebo služby, na které peníze potřebujete. Určitě si nepůjčujte peníze kvůli dovolené, dárkům nebo k pokrytí jiného dluhu.

 

·         Ponechte sobě i dětem kapesné – a utraťte ho, za co chcete. Výši částky určete podle vašich příjmů a výdajů. Dětem nechte volnost, aby se s penězi naučily zacházet samy. Pokud neudrží korunu a vše hned utratí, rozdělte částku na týdenní menší kapesné, které jim pomůže lépe si rozdělit své měsíční výdaje.

 

Vzdělávejte děti v rodinné ekonomice

 

Finanční gramotnost zajistí vám i vašim dětem lepší budoucnost bez obav z nedostatku financí. Podpořte úsilí škol a vzdělávejte své děti i v běžném rodinném životě.

 

-pr-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA