Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Necháte se také napálit?!

date_range 26.Lis, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Tentokráte formou, snad pro mnohé dostatečně poučného, příběhu tzv. ze života.

Pan Naivní se rozhodl, že prodá svůj dům, a tak rozhodil nějaké inzeráty. Po pár dnech se mu ozval pan Lstivý s tím, že má zájem nemovitost koupit. Pan Lstivý přijel na prohlídku domu, avšak zanedlouho sdělil panu Naivnímu, že vlastně není kupující, ale realitní makléř, ale že kupujícího má a zajistí prodej domu během pár dnů. Místo toho, aby pan Naivní ihned po této první lži pana Lstivého vyrazil dveřmi ven (samozřejmě otevřenými), tak s vidinou slibované možnosti rychlého prodeje mu podepsal zprostředkovatelskou smlouvu s důvěrou, že během pár dní má kupce. Samozřejmě vše muselo proběhnout velmi rychle, protože pan Lstivý „neměl" více času a „spěchal" někam jinam.

Teprve poté se rozhodl pan Naivní si přečíst pořádně, co vlastně podepsal:

  • provize asi tak 2x až 3x vyšší, než je obvyklé
  • rozhodčí smlouva – tzn. o sporu nebude rozhodovat nezávislý soud
  • řada smluvních pokut, vyšších a častějších, než je běžné
  • automatické prodlužování výpovědní doby v případě, že si nemovitost někdo zarezervuje (třeba jen naoko)
  • vznik nároku na provizi již jen předložením pouhého návrhu textu smlouvy …  a tak dále

Logo

Jak z toho ven? … Špatně položená otázka – pan Naivní se měl ptát, jak do něčeho podobného raději vůbec „nespadnout" předem. Jen za poslední dobu nás se stejným problémem navštívilo již několik osob, které se dostaly zde v regionu Valašskokloboucka a širšího okolí do stejné nebo podobné situace. Rada zní zcela jasně a prostě – nejprve čtěte a pak podepisujte – nikdy ne naopak! A již vůbec ne pod časovým či jiným tlakem. Pokud něčemu ve smlouvě nerozumíte, tak nepodepisujte!

Existuje i řada férových a slušných realitních makléřů, kteří skutečně pomohou s prodejem či koupí nemovitosti a kterým podobní pánové Lstiví dělají velmi špatnou pověst. Pokud si nejste jisti, přijďte se zeptat do advokátní kanceláře (naší nebo kterékoliv jiné, která má s realitami zkušenosti), ale ne až po podpisu jakéhokoliv dokumentu – to bývá již pozdě!

U převodů nemovitostí si pak hlavně vždy uvědomte, že neprodáváte či nekupujete nic levného, ale nemovitost, která má vysokou hodnotu nebo představuje často i vaše celoživotní úspory, a proto opravdu nemá smysl zbytečně riskovat!

JUDr. Petr Hradil
www.advokat-zlinsko.cz  

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA