Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Nejlépe třídí odpady Luhačovice a Haluzice

date_range 02.Říj, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Obyvatelé Luhačovic a obcí Rymice a Haluzice jsou ve Zlínském kraji nejlepší ve třídění papíru, plastu, skla a nápojových kartonů. Zástupci těchto obcí v úterý 1. října na slavnostním ceremoniálu v Rožnově pod Radhoštěm převzali prestižní ocenění „O keramickou popelnici". Sedmý ročník soutěže pro samosprávy je součástí aktivit Zlínského kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s., které jsou zaměřené na podporu tříděného sběru odpadu ve městech a obcích.

Loňské prvenství v kategorii měst obhájily Luhačovice, následované Valašskými Klobouky a Starým Městem. V kategorii obcí nad 500 obyvatel letos patří první příčka obci Rymice, pořadí na druhém a třetím místě se od loňska nezměnilo – druhou pozici obsadily Žalkovice a třetí skončila obec Hošťálková. Nejúspěšnější mezi malými obcemi do 500 obyvatel jsou v třídění Haluzice na Valašskokloboucku, následované Skašticemi, se kterými si oproti loňsku prohodily vedoucí pozici. Třetí příčku v dané kategorii obsadila obec Kunkovice.

„Ocenění udělujeme už posedmé v historii, a jsme rádi, že se díky němu obce vzájemně motivují a snaží se postupně zlepšovat," uvedl na slavnostním vyhlašování náměstek hejtmana zodpovědný za oblast územní plánování, životní prostředí a rozvoje venkova Ivan Mařák (KSČM). „Třídění odpadů hodláme i nadále podporovat, aby se stalo trvalou a přirozenou součástí životního stylu obyvatel našeho kraje" doplnil náměstek.

Na každého občana vítězných Luhačovic připadá více než 63 kilogramů vytříděných odpadů – tedy papíru, plastu, skla a nápojového kartonu. V případě obce Rymice, která obsadila první místo v kategorii obcí nad 500 obyvatel, to bylo více než 40 kilogramů na obyvatele. V obci Skaštice, která zvítězila mezi obcemi do 500 obyvatel, vytřídí každý občan průměrně takřka 56 kilogramů odpadů.

foto pořadatelé soutěže

Hlavním kritériem při hodnocení byla právě výtěžnost vytříděného plastu, papíru, skla a nápojového kartonu na jednoho občana v kilogramech, přičemž konečné umístění ovlivnil také součet pořadí v jednotlivých sledovaných komoditách. Obec, která vytřídila nejvíce plastu, papíru, skla i nápojového kartonu, měla šanci na umístění na předních příčkách.

Organizátoři letos v rámci soutěže vyhlásili zcela novou kategorii – Skokan roku. Zvítězila v ní obec Rymice, kde došlo v porovnání s loňským rokem k největšímu zlepšení. Každá domácnost v této obci díky tomu získá jako poděkování bezplatně sadu tašek na třídění odpadů.

foto pořadatelé soutěže

„V uplynulém roce na jednoho obyvatele Zlínského kraje připadalo téměř 16,5 kilogramů vytříděného papíru, což je téměř stejně jako loni. Více než v minulém roce vytřídil do žlutých kontejnerů každý obyvatel kraje plasty – přes 8 kilogramů, skla pak téměř 10 kilogramů," popsala Pavla Bendová ze společnosti EKO-KOM, a. s., která společně se Zlínským krajem soutěž „O keramickou popelnici" organizuje. Dodala, že celkové výsledky kraje jsou pod celorepublikovým průměrem. Nadprůměrně se v kraji třídí čiré sklo. Rezervy má kraj naopak podle jejích slov zejména v třídění plastů a barevného skla, nicméně právě v těchto oblastech se statistika zlepšuje.

Ke zlepšení pozice Zlínského kraje v celorepublikovém srovnání by mělo mimo jiné přispět i vybavení vybraných domácností v regionu barevnými taškami na třídění odpadů. Tato aktivita, zaměřená na zvýšení množství a čistoty tříděného sběru, se letos rozšíří do více než deseti tisíc domácností. Žlutou, modrou a zelenou tašku vyrobenou z kvalitního recyklovaného plastu získají například občané v Holešově, Hulíně, Valašských Kloboukách či v Zubří.

Součástí spolupráce Zlínského kraje a společnosti EKO-KOM, a. s., je rovněž zahušťování sítě nádob na tříděný odpad, a tím přiblížení kontejnerů občanům. „Tato skutečnost významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů. Ke konci roku 2012 se na území Zlínského kraje nacházelo více než 11800 barevných kontejnerů. Největší podíl tvořily nádoby na plast a na sklo. Nádob na třídění se v kraji nachází o 50 procent více, než tomu bylo před pěti lety." Upřesnila Pavla Bendová. Do systému EKO-KOM, který ve spolupráci s obcemi a městy zajišťuje zpětný odběr a využití obalového odpadu, je v kraji zapojena drtivá většina obcí – celkem 306. Třídění odpadů je tak umožněno téměř všem lidem v kraji.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA