Nejtvrdší hasičky mají v Lačnově

date_range 26.Čvc, 2015 featured_play_list Aktuality

Třetí kolo Vsacké ligy TFA ročník 2015 přivítal Sbor dobrovolných hasičů Růžďka. V úvodu pozdravila doposud rekordní počet 71 soutěžících starostka obce Ludmila Palátová.

V posledních dnech vidíme zásahy profesionálních i dobrovolných hasičů ve sdělovacích prostředcích takřka denně. Ti méně šťastní je vidí na vlastní oči při zásazích na vlastním majetku. Právě v malých obcích, mnohdy skrytých v členitých valašských údolích, je pomoc dobrovolných sborů nejdůležitější. Například pro místní znalost terénu. A přesto jsou mnohdy přehlíženi nebo doprovázeni uštěpačnými poznámkami těch, kteří v životě nedokázali nic. Vždyť jen slovo dobrovolní by v dnešní době, kdy doslova zadarmo ani kuře nehrabe, mělo budit úctu a pokoru.

Hasiče taktéž přivítal starosta růždeckého sboru Filip Novosad, který vzápětí provedl účastníky soutěžním kolbištěm. V něčem samozřejmě podobném s předchozími koly, ale jako vždy s několika specialitami domácí tratě. V Růžďce jich čekalo na soutěžící hned několik. Na průběh soutěžního dne se můžete opět podívat v bohaté fotogalerii, kterou naleznete v odkazu pod fotografií v článku.

Závod je pro hasiče extrémně vyčerpávající                 Foto: Radomír Dolanský                  Fotogalerie

Start. Zvednout proudnici, běh na konec hadice připevněné k pneumatice. Nasazení proudnice a poté vše odtáhnout do stanoveného bodu – první specialita okruhu. Na dalším stanovišti čekají „hopsací" pneumatiky. Napohled jednoduchá záležitost, ale v rychlém běhu se mnohdy nohy zamotají. Následuje růždecká vychytávka 1. kategorie. Tunel ve tvaru áčka s rozměry tak akorát pro hasiče s kyslíkovou bombou. Za tunelem musí soutěžící valit kolo nákladního auta vytyčenou trasou – třetí specialitka. Opět disciplína působící jednoduše, ale při nenadálých vybočeních stojí nemalé síly.

Dále musí hasiči překonat překážku v podobě Avie furgon. Pěkně stupínek po stupínku nahoru a stejným způsobem dolů. Hammer box bere další síly a teprve pak se běží do kopce, kde čekají dva kanystry s vodou, figurína o váze dospělého člověka, připojení hadice, tažení hadice a teprve poté běh do cíle.

Milým překvapením v bojích o najtvrdšího hasiča růždeckéj kotliny byl tým pomocníků – mladých hasičů z Růžďky. Chlapci po dobu celého, přibližně pětihodinového, maratonu poctivě tahali na rudlu zpět odtahané pneumatiky, dívky zásobovaly vodou jak startující, tak především doběhnuvší a někdy dokonce pomáhaly odstrojovat. S takovými odhodlanými hasiči se občané Růžďky v budoucnu nemusí obávat o svoji bezpečnost.

Počasí bylo určitě nesrovnatelně příznivější nežli v předchozím kole Vsacké ligy TFA ve Stanovnici. Bylo spíše pod mrakem, pofukoval vítr, někdy až moc, přesto však bylo značné dusno. Na to však měli pořadatelé dokonale vychlazený lék, takže stačilo jen měnit kegy. K tomu šťavnatě vyuzenou klobásu a den byl opět krásný.

FOTOGALERIE Radomír Dolanský

V závěru náročného soutěžního dne si trať vyzkoušeli ještě mladí hasiči z Růžďky a mohlo se bilancovat. V jednotlivkyních žen obsadila třetí místo dlouhodobě úspěšná Veronika Urbanová SDH Stanovnice. Na druhém místě skončila Hana Petřeková z Vigantic a první místo vybojovala Lucie Bubelová SDH Lačnov.

V kategorii jednotlivců mužů třetí místo vybojoval Michal Blažek SDH Staré Hamry, jako druhý se umístil Marian Orság SDH Vsetín – město a zlato získal Petr Šebesta SDH Oznice. O zlatu rozhodl Petr Šebesta jako poslední soutěžící dne. Takže soutěž byla otevřená doslova do poslední vteřiny.

V družstvech byly třetí ženy SDH Halenkov, druhé SDH Stanovnice a zlato si odnáší družstvo žen SDH Lačnov. Muži v družstvech: 3. místo SDH Halenkov, 2. místo Vsetín – město a 1. místo SDH Oznice.

Hasiči z Růžďky připravili náročnou soutěžní trať a celkově na výbornou zvládli pořadatelství třetího kola Vsacké ligy TFA. To potvrdilo burácející a nadšené zdar všech zúčastněných. Na čtvrté kolo zvou všechny příznivce hasiči z Halenkova 22. srpna 2015.