Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Nejvhodnější čas pro vyřízení pasu

date_range 30.Bře, 2018 featured_play_list Aktuality

 

Pokud plánujete na léto dovolenou v zahraničí a budete při ní potřebovat cestovní pas, nyní je ideální doba k jeho vyřízení. Před začátkem turistické sezóny se žadatelé vyhnou čekání ve frontě na úřadě a doklad je obvykle vyhotovován ve lhůtě kratší než tři týdny. Správní poplatek za vydání pasu činí 600 korun, pro děti do 15 let pak 100 korun.

„V loňském roce si na valašskoklobouckém městském úřadě vyřizovalo cestovní pas přibližně 1900 žadatelů z celého regionu, z toho více než 1000 zájemců o vyhotovení požádalo v období od května do července. Z toho je patrné, že hlavní vlna žádostí přichází jen těsně před začátkem nebo v průběhu období letních dovolených," informovala vedoucí odboru matriky a evidence obyvatel Soňa Kovaříková.

 Ilustrační foto

Ministerstvo vnitra doporučuje při cestách mimo Evropskou unii provést kontrolu doby platnosti pasů. „Některé cizí státy totiž po osobách vstupujících na jejich území požadují, aby měly cestovní doklad platný například ještě dalšího půl roku. Informace o takových podmínkách nebo vízové povinnosti lidé najdou na webových stránkách velvyslanectví daného státu," sdělila Soňa Kovaříková.

V případě, že žadatelé nestihnou vyřídit pas v běžné třicetidenní lhůtě, mají možnost požádat o vydání dokladu ve zkrácené lhůtě 6 pracovních dní. Správní poplatek u těchto pasů činí 4 tisíce korun a u dětí mladších 15 let 2 tisíce korun.

V rámci Evropské unie je cestování možné jen s občanským průkazem, a to i u dětí. K dalším státům, které jako cestovní doklad zohledňují občanský průkaz, patří Norsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Island, Albánská republika, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Gruzie, Makedonská republika, Moldavská republika nebo Srbská republika.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA