Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Nemocnice vyhlásila zákaz návštěv

date_range 01.Bře, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
V souvislosti s nárůstem počtu virových průjmových onemocnění vyhlásila Vsetínská nemocnice a.s. zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních. Opatření vstoupilo v platnost v pátek 26. února ve 14 hodin a je platné až do odvolání. Cílem je zabránit dalšímu šíření nákazy a ochránit pacienty, jejichž imunita je mnohdy značně snížena. 
 

Nárůst počtu pacientů s onemocněním způsobeným noroviry evidovalo infekční oddělení Vsetínské nemocnice a.s. již od konce ledna. V minulém týdnu se objevilo i u několika pacientů na dalších lůžkových odděleních. Ve středu nemocnice vyhlásila zákaz návštěv na stanici Interna – ženy. Ve snaze zabránit dalšímu šíření nákazy byl v pátek 26. února zákaz návštěv rozšířen na všechna lůžková oddělení.

Infekce způsobená noroviry je velmi snadno přenosná a šíří se především v dětských kolektivech, ale může způsobit také epidemie v zařízeních sociálních služeb a ve zdravotnických zařízeních.

Jedná se o epidemickou virovou gastroenteritidu, označovanou také jako „zimní zvracení". „Laický název střevní chřipka není správný. Původce onemocnění nemá nic společného s virem chřipky," vysvětluje primářka infekčního onemocnění MUDr. Marie Janečková s tím, že za potíže jsou v tomto případě zodpovědné noroviry.

„Mikrobiologická laboratoř naší nemocnice je schopna toto onemocnění diagnostikovat od roku 2008, ale známo je již několik desetiletí," dodala Janečková.

 

Foto

ilustrační foto St.Fuks

 

Inkubační doba je poměrně krátká: 18 až 48 hodin. „Virus napadá sliznici dvanácterníku a tenkého střeva. Klinicky se projevuje pocitem na zvracení až zvracením, které může být někdy úporné. Pacienti mívají křeče v horní části břicha, zimnice, bolesti hlavy a svalů. Tělesná teplota u tohoto onemocnění nebývá zpravidla zvýšená. Zrychluje se pohyb střev a bývají průjmovité stolice. Převažuje však zvracení," charakterizovala Janečková.

Průběh onemocnění je zpravidla lehký a příznaky ustupují po několika hodinách nebo do dvou dnů. Při běžné dietní léčbě dochází k uzdravení bez následků. „Nebezpečí norovirů spočívá v možnosti jejich explozivního šíření. K vyvolání onemocnění je potřeba jen několika virových částic. Přenos je fekálně – orální, nejčastěji prostřednictvím kontaminovaných rukou nebo i potravin a vody," zhodnotila primářka.

Léčba samotného onemocnění v podstatě neexistuje. Je nutný klid na lůžku a podávání malé porce vlažného čaje slazeného Glukopurem, při průjmu jsou vhodné iontové nápoje nebo Endiaron. Léčba komplikovaných případů v nemocnici spočívá v podání tekutin cestou nitrožilní infúze a většinou trvá dva až tři dny.

Kvůli prevenci šíření onemocnění je nutno nemocného izolovat ještě nejméně dva dny po odeznění příznaků. Dbát na úzkostlivou hygienu rukou. Plochy a předměty potřísněné zvratky a stolicí je nutné desinfikovat, znečištěné prádlo vyprat při teplotě nad šedesát stupňů Celsia.

Lenka Plačková

 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA