Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Nová cesta nabízí snadnější přístup k bazilice na Svatém Hostýně

date_range 07.Čvn, 2024 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Dokončené dílo požehnal arcibiskup Josef Nuzík. Foto: Zlínský kraj

Na známém poutním místě byla v úterý 4. června 2024 slavnostně požehnána nová cesta k bazilice. Dokončené dílo požehnal arcibiskup Josef Nuzík spolu s biskupem Antonínem Baslerem. Zakončili tak hlavní etapu rozsáhlého projektu zlepšení dopravní obslužnosti Svatého Hostýna.

 

Slavnost připravil výbor Matice svatohostýnské. Zúčastnili se zástupci stavebních firem, hejtman kraje Radim Holiš a řada dalších významných osobností. Za výbor Matice všechny přivítal její předseda Josef Tkadlec, který všechny seznámil s rozsahem díla. Za duchovní správu všechny přivítal rektor baziliky P. Ladislav Nosek SJ. Po přestřižení pásky se všichni prošli za zpěvu a doprovodu dechové hudby po nové cestě až k novému parkovišti. Slavnost ukončil otec arcibiskup požehnáním v bazilice.

 

Kraj na stavbu nové cesty, jejímž investorem byla Matice Svatohostýnská, přispěl částkou 10 milionů korun. „Jako historicky první Rada Zlínského kraje jsme s Maticí Svatohostýnskou jednali přímo na Svatém Hostýně a slíbili jsme stavbu nové cesty finančně podpořit. Náš slib jsme dodrželi. Těší mě, že se dílo podařilo a můžeme se z něj dnes radovat my všichni, kdo máme toto místo rádi. Děkuji všem, kteří se na přípravě i samotné výstavbě cesty podíleli, a věřím, že bude poutníkům, kteří sem dorazí po Cyrilometodějské stezce i při jiných příležitostech, dobře a dlouho sloužit,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

Slavnostní přestřížení pásky. Foto: Zlínský kraj

Nová přístupová cesta vede od točny autobusů po jižním svahu až po zpevněnou plochu u poutního domu číslo 3, kde vzniklo také parkoviště pro 45 osobních automobilů a tři stání pro autobusy. Upravena byla rovněž autobusová točna, přibyly nové chodníky a asfaltové plochy. Úpravami prošla také podzemní část prostor: kanalizační řád, elektrorozvody a sdělovací kabely.

 

Během dvou let zde Matice Svatohostýnská za podpory Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého a duchovní správy na Svatém Hostýně investovala více než 40 milionů korun. Nemalou částkou pak přispěli také lidé ve veřejné sbírce.

 

Práce na Svatém Hostýně tím nekončí. V plánu je dál vybudování a úprava dalších parkovacích ploch, úprava prostoru před bazilikou a rekonstrukce stávající příjezdové cesty pro auta k bazilice, která se promění v pěší zónu.

 

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA