Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Nový pořad Sedmihlásky měl premiéru v trezoru přírody Horní Lideč

date_range 19.Kvě, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Sedmihlásky měly premiéru v trezoru přírody. Foto: Petra Mušínská

Když se řekne slovo Zpívánky, většina z lidí si vybaví jeden z nejstarších hudebních pořadů na obrazovce České televize. Slovo Sedmihlásky pravděpodobně tak známým pojmem nebude. Přesto mají Zpívánky i Sedmihlásky mnoho společného.

 

Zakladatelkou obou hudebních pořadů je dramaturgyně, scénáristka a režisérka Naďa Urbášková: „Když jsem začala pracovat pro TV Noe, chyběl mně v ní hudební pořad pro děti. Tak jako jsme dělali zpívánky v České televizi. Už je to více než deset let, když jsem se potkala s lidmi stejně nadšenými pro lidovou hudbu a práci s dětmi a s elánem jsme se do toho pustili.“

 

Jméno SEDMIHLÁSKY vzniklo na základě názvu romantického pohádkového příběhu Sedmihlásek spisovatelky Evy Hudečkové, která tuto knihu věnovala svému manželovi.  „S Evou jsme velmi dobří přátelé, s jejím svolením jsem tomuto hudebnímu projektu dala název podle její knížky.  Jelikož jsem měla v plánu vysílat jednu písničku po sedm dní, pojmenovala jsem ho množným číslem, tedy Sedmihlásky,“ vzpomíná paní Urbášková.

Sedmihlásky měly premiéru v trezoru přírody. Foto: Petra Mušínská

Od doby vzniku bylo natočeno více než 180 lidových písniček z různých, převážně moravských regionů. „Tady u vás na Valašsku, na Hornolidečsku se pohybuji již více než dvacet let, a jsem tu nesmírně ráda. Na základě toho, co všechno jsme tady už vyrobili vím, že tato dědina je velice tvůrčí, že tady ty podmínky jsou, proto jsme se rozhodli ve spolupráci s obcí Horní Lideč rozšířit cyklus o Sedmihlásky z Valašska,“ dodává Naďa Urbášková.

 

Na jaře 2021 byl vytvořen tým, který v průběhu celého roku pečlivě pracoval na vzniku nových dílů. Paní Urbášková se spojila s vedoucí FS Valášek Vlaďkou Bistrou a vybraly sedm písní. Hudební aranžmá celého cyklu měl na starosti umělecký vedoucí CM Kaňůr Jan Fojtů a Mgr. Petra Slováková připravovala děti ke zpěvu.

 

„Vzhledem k tomu, že do zkoušek a natáčení zasahoval v té době ještě covid, bylo velice obtížné všechno zkorigovat. Nešlo jenom o vlastní zpívání, ale potom také o natáčení dějových příběhů, výběr herců, vhodných míst a rekvizit, chystání krojů…za jedním takovým dílem jsou hodiny práce mnoha lidí. Bylo to obtížné, ale myslím, že společně jsme to zvládli a výsledek je patrný, máme velmi pozitivní ohlasy. Byl to prostě zážitek,“  jednoznačně potvrzuje produkční projektu Ludmila Psotová.

Sedmihlásky měly premiéru v trezoru přírody. Foto: Petra Mušínská

Představení nových písní hudebního pořadu Sedmihlásky, jednotlivých tvůrců i účinkujících, proběhlo během slavnostního večera v nových prostorách Trezoru přírody v Horní Lidči za účasti pozvaných hostů. Mnozí z nich viděli nové Sedmihlásky poprvé a neskrývali dojetí. A jaké je poselství Sedmihlásků? „ Aby se víc zpívalo, hlavně doma, aby děti více zpívaly a nezapomínalo se na lidové písničky. Když vám představíme novou písničku a děcko se ji za ten týden naučí,….má to smysl,“ uzavírá dramaturgyně pořadu Sedmihlásky Naďa Urbášková.

 

Program vysílání sedmihlásků ZDE

 

Sedmihlásky z Valašska jsou zařazeny do promítání TV Noe každý den v podvečer. První písnička Viju, viju věneček měla premiéru v neděli 1. května 2022. Celý týden je písnička v pravidelném čase opakována a následující neděli představena písnička nová. V roce 2021 bylo v Horní Lidči a okolí natočeno celkem sedm lidových písní za spolupráce dětí z FS Valášek a NS Klobučan, CM Kaňůr  a dalších dobrovolníků.

 

Z premiéry pořadu Sedmihlásky. Foto: Petra Mušínská

 

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA