O pantok starosty okrsku č. 1 Vsetín

date_range 02.Říj, 2017 featured_play_list Aktuality

Jako obvykle se na podzim ve Vesníku sešla družstva mládeže, mužů a žen z okrsku č. 1 Vsetín, aby bojovala o putovní cenu dlouholeté soutěže.

Soutěžící přivítal Vesník sice slunečným, ale chladivým počasím. To se však během dne upravilo na ideální podmínky pro soutěž v hasičském útoku, kdy se oteplilo a slunce se schovalo za mraky. Mládežnická družstva ještě navíc soutěžila ve štafetách dvojic.

Všechny soutěžící samozřejmě nemohl přivítat nikdo jiný než starosta okrsku číslo 1 Vsetín a vynálezce této soutěže Jan Bělíček. Popřál všem mnoho úspěchů, soutěž bez úrazů a zavelel rozchod. Soutěž ve Vesníku je zvláštní tím, že na konci stojí v nástupu více lidí než na začátku, což je pravý opak jiných soutěží. To proto, že především ti nejmladší bijci jsou dopravováni později, aby nemuseli dlouho čekat na svůj výstup, a taky, aby případnou nečinnost dětí přežili rodiče a pořadatelé bez úhony. Je všeobecně známo, že nudící se dítě dovede vyvádět opravdu nevídané kousky.

Jako první se na kolbiště dostavili muži z hasičských sborů Janové, Vsetína, Rokytnice a Jasenky. Soutěžilo se naplno a nikdo nikomu nic nedaroval zadarmo. Ale zase na druhou stranu, pokud v některém družstvu chyběl soutěžící do počtu, zaskočili soupeři proměnění v kamarády a bili se jak za vlastní. Tak to prostě mezi hasiči běžně chodí.

O pantok starosty okrsku č. 1 Vsetín            Foto: Radomír Dolanský               fotogalerie

Mezi muži se ještě soutěžilo v kategorii veteráni, které se zúčastnili družstva Semetína a Rokytnice.

V družstvech žen se letos sešla pouze dvě, a to Rokytnice a Janová. Mimo soutěž se předvedly bojovnice SDH Špičky ve velmi slušivých dresech, obce s cca třemi stovkami obyvatel asi pět kilometrů od města Hranice. Účast dvou soutěžních družstev tedy zaručovala i poslednímu, že získá stříbrnou medaili, i kdyby se účastnice do cíle plazily. To však ani u jednoho z družstev nehrozilo. Obě makala na plné obrátky.

A nastoupila mládež. Jak se shodnou rozhodčí, kteří již prošli stovkami soutěží požárního sportu, nejúžasnější je vždy sledovat nejmenší hasiče, pro jejich odhodlání, obětavost a nasazení. Například když nastoupilo rokytnické družstvo nejmenších, díky jejich dresům v mnoha případech až po kolena, vypadali jako tlupa skotských bojovníků v kiltech. A taky tak urputně bojovali o vítězství. Poskládaní na hadici před terčem si zase mohli zazpívat Jede, jede mašinka. Stejně náročné boje čekaly mládež ve štafetách dvojic.

Zaútočilo poslední družstvo a přišlo nejočekávanější – vyhlášení nejúspěšnějších. Těmi byli samozřejmě všichni zúčastnění, ale někteří přece jen vyčnívali o něco výše.

V kategorii družstev mužů se na 1. místě umístili chlapi SDH Janová. Na 2. místě SDH Vsetín a 3. místo obsadil SDH Liptál.

V kategorii žen dosáhlo na zlato SDH Rokytnice. O pouhé 1,56 vteřiny před družstvem Janové, takže to byl boj o zlato, žádná spokojenost s druhým místem.

V kategorii veteránů získalo zlato družstvo SDH Rokytnice a stříbro SDH Semetín.

V kategorii mladších žáků zvítězilo v požárním útoku družstvo SDH Semetín A, stříbro si odvezlo SDH Rokytnice a bronz SDH Semetín B.

Mezi staršími žáky si zlato vybojovalo družstvo SDH Rokytnice A, stříbro získali bojovníci SDH Liptál B a bronz SDH Janová.

Ve štafetách dvojic mladších žáků obsadilo 1. místo družstvo SDH Semetín A ml., 2. místo SDH Rokytnice a 3. místo SDH Janová.

Ve štafetách dvojic starších žáků zlato bralo družstvo SDH Rokytnice, stříbro SDH Liptál B a bronz SDH Janová.

Nejvzácnější trofej, tedy pantok starosty okrsku č. 1 Vsetín získalo družstvo mužů SDH Janová. Hasičský sbor v Janové je v posledních letech na vzestupu, což dokazují nejen muži tímto historickým úspěchem, ale i družstvo žen včetně mladších a starších žáků, pro něž místo na bedně nebývá výjimkou.