Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Občany trápí vysoké doplatky za teplo

date_range 30.Dub, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 
Několik desítek občanů a zástupců domovních samospráv se zúčastnilo pondělní diskuze o ceně tepla ve Vsetíně, kterou zorganizovala vsetínská radnice v důsledku vysokých doplatků za uplynulou topnou sezonu. Lidé se mohli dovědět, z čeho se cena tepla skládá, jak se tvoří a co ji všechno ovlivňuje. Z diskuze vzešla i společná dohoda, která má vést k tomu, aby lidé neplatili za teplo zbytečně víc, než je nutné.

„Dohodli jsme se se zástupci samospráv a bytových družstev, že budeme postupovat koordinovaně při jednáních o plánovaném množství odebraného tepla tak, aby dodavatel zbytečně neobjednával více plynu, než je nutné, a aby tím pádem lidé nemuseli platit víc, než je potřeba," nastínila dohodu vsetínská starostka Květoslava Othová.

Do výsledné ceny tepla se totiž výrazně promítá i množství plynu, které dodavatel dopředu na základě předcházejících spotřeb objedná, ale nespotřebuje. „Pokud domy provedou energetická opatření jako je například zateplení, výměna oken a osadí termoregulační ventily, a nenahlásí to dodavateli tepla, pak nastane problém. Dodavatel neví, že spotřeba bude nižší, objedná stejné množství plynu, který následně nespotřebuje, ale musí jej zaplatit," vysvětlil problém Josef Hůrka, dlouholetý představitel Energetického regulačního úřadu a v současné době zástupce bytové samosprávy.

Jeho slova potvrzuje i předseda Stavebního bytového družstva Vsetín Antonín Bařák. „Pravdou je, že loňská cena byla nastavena na množství odebraného tepla 360 tisíc GJ (pozn. giga joul), ale dodavatel dodal pouze 315 tisíc GJ a najednou vyletěla cena z předběžné ceny z 560 na výslednou cenu 634 korun za jeden GJ," uvedl Bařák. Přitom nižší spotřeba není jen důsledkem mírné zimy, ale také energetickými opatřeními „Od roku 1995 sledujeme spotřebu tepla v našich domech a tam, kde jsme provedli úsporná energetická opatření, klesla spotřeba tepla až na třetinu," upozorňuje předseda bytového družstva s tím, že tady určitě rezerva je.

 

Foto

Foto: Diskuze o ceně tepla se zúčastnily desítky občanů a zástupců domovních samospráv…

 
Vedení společnosti Zásobování teplem Vsetín tuto dohodu vítá. „Pokud se bude bobře a kvalitně plánovat spotřeba tepla, pak nebudeme muset zbytečně objednávat a platit více zemního plynu, než je nutné a lidem se tedy nebude zbytečně prodražovat cena tepla," potvrzuje místopředseda představenstva Zásobování teplem Vsetín Petr Heinzl. Cenu tepla totiž tvoří ze sedmdesáti procent proměnné náklady, které závisí na vývoji cen na celosvětových trzích a jež společnost takřka nemůže ovlivnit. Zbývajících třicet procent je pak tvořeno stálými náklady na opravy a údržbu zařízení, odpisy, mzdy a další režijní náklady. „Tyto stálé náklady přitom od roku 2004 klesly ze 64 na 52 milionů korun a snížil se tak i jejich poměr v ceně za jednotku tepla z padesáti na třicet procent," upozornil Heinzl.

Radnice proto nechala zřídit e-mailovou adresu, na níž se budou shromažďovat informace zástupců domovních samospráv a bytových družstev o provedených energetických opatřeních, aby se při následných jednáních s dodavatelem tepla mohla co nejpřesněji odhadnout předběžná spotřeba energie. Tyto informace lze již od dnešního dne zasílat na adresu energetika@mestovsetin.cz  

Eva Stejskalová

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA