Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Obyčeje a lidové tradice na Valašsku

date_range 29.Led, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 
REGION – Po dlouhodobé přípravě nyní konečně spatřila světlo světa kniha etnografa Jana Krby „Obyčeje a lidové tradice na Valašsku v rámci církevního a hospodářského roku".

Tato publikace shrnuje lidové zvyky, tradice a rituály, které se váží k církevnímu i hospodářskému roku a jeho jednotlivým svátkům u nás. Připomíná nejvýznamnější křesťanská sváteční období, jako jsou Velikonoce či Vánoce s adventem, popisuje řadu dalších a osvětluje původ zvyků, které je provázejí. Autor, který dříve působil jako etnograf rožnovského skanzenu, se v ní zajímá především o kořeny těchto starobylých svátků i historické souvislosti, například návaznost na staré pohanské zvyky, které se do jisté míry staly součástí křesťansky vnímaných oslav. V této souvislosti například pátrá po významu jednotlivých lidových zvyků, jako jsou velikonoční „šmigrust", tříkrálové koledy, jarní vynášení Morany a další.

 

Foto

Fašanky v Lačnově   foto Vlasťa Sucháček

 
V každé kapitole je nastíněna historie svátku, popis zvyků a specifika typická pro slavení svátku ve valašském prostředí. Věděli jste třeba, že na Valašsku se vánoční stromek dříve stavěl před dům do hnoje? Že jetelový čtyřlístek nalezený před sv. Jiřím má čarovnou a ochrannou moc? Nebo že na Štěpána hospodáři pacholkům přinášeli obuv a tím jim do Nového roku symbolicky dávali svobodu? To a ještě mnohem více si můžete přečíst právě v této knize o lidových obyčejích.
 

Foto

Fašanky ve Valašských Kloboukách   foto St.Fuks

 
Publikaci rozšiřuje sbírka pranostik a obrazová příloha sestavená z historických fotografií i současných snímků lidových zvyků na Valašsku. Textovou část ideálně doplňují ilustrace známého výtvarníka a ilustrátora Ludvíka Kunce.

„Předkládáme čtenáři kalendář zvyků, obyčejů a pověr ve vazbě na lidové obřady. Tato publikace upozorňuje na význačná údobí života v minulosti, pokouší se ukázat, co lidé dělali, s čím se setkávali, oč usilovali," uvedl autor Jan Krba.

Všechny práce prostých lidí i další činnosti se odehrávaly uprostřed přírody a ve stále se opakujícím rámci církevního a hospodářského roku. „Připomeňme si zvyky a tradice, které jsou v průběhu církevního a hospodářského roku nerozlučně spjaty s životem našich předků a které se mohou stát i nám později narozeným určitou inspirací." dodal Krba

Vydání této zajímavé publikace podpořil Zlínský kraj, města Valašské Meziříčí, Valašské Klobouky, obce Francova Lhota, Horní Lideč, Lidečko, Lačnov, Lužná, Seninka
a Valašská Polanka, podnikatelé i soukromí dárci z regionu.

 
 
StF
 
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA