Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Oslavy 125. výročí založení SDH Janová

date_range 08.Čvc, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Oslavy 125. výročí založení SDH Janová. Foto: Radomír Dolanský

Jako u řady jiných obcí vedl občany k založení sboru hasičského většinou nějaký fatální požár. Ten v Janové se odehrál 22. srpna 1895, kdy mu padly za oběť dva dětské životy, 10 domků, stodoly, chlévy a další stavení. Na základě této hořké zkušenosti odhlasoval obecní výbor dne 13. června 1897 zřízení hasičského sboru a dne 28. srpna 1897 schválilo obecní zastupitelstvo jeho stanovy. Jak už to na světě chodí, oficiálně sbor vznikl na památku 50. výročí panování císaře Františka Josefa I. a nikoliv na památku obětí požárů.

 

Oslavy byly zahájeny slavnostní schůzí, kde starosta sboru Jiří Pončík a velitel Richard Machalec zhodnotili vývoj a činnost od počátků do dnešních dnů. Z historie i v posledních letech se má SDH Janová opravdu čím chlubit. Obnovila především činnost mládeže a janovské děti jsou již řadu let platnými členy soutěží, kde se s nimi musí vážně počítat na vítězných postech. Toto oživení zapříčinilo i vznik prvního ženského družstva v historii SDH Janová, a i když po čase zde došlo k útlumu soutěžní činnosti družstva, sbor tímto získal mnoho příznivců a věrných členů, což jim obrovsky pomáhá při pořádání akcí, kdy se jim stále daří najít pomocné ruce. Především se dnes ví, že když něco pořádá SDH Janová, bude to mít visačku kvality. Pozdravit úctyhodné narozeniny hasičského sboru přijely rovněž zástupci spřátelených sborů z okolí a především dlouholetí členové SDH, kteří hrdě nesli dlouhá léta odkaz otců zakladatelů.

Oslavy 125. výročí založení SDH Janová. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

Schůze byla ukončena, dary předány a mohla začít opravdová oslava narozenin hasičského sboru pro širokou veřejnost. Dortem pro oslavence byla jednoznačně pomoc bratrů a sester z řady sborů, kteří přijeli janovským občanům, ale i návštěvníkům z okolí, představit svoji techniku a zapojili se do vědomostních soutěží pro děti i dospělé. Byli to: JSDH Vsetín – město, JSDH Hovězí, SDH Vsetín – Semetín, SDH Kateřinice, JSDH Jablůnka, SDH Jasenka, SDH Lhota u Vsetína, SDH Růžďka, JSDH Hošťálková a k oslavám se připojil i Český červený kříž.

 

Hned vedle báječného lákadla pro děti, nafukovací požární stanice, bylo možno získat kartičku k plnění úkolů, což poté děti opravňovalo zaslouženě si užít skotačení v domě s nápisem Fire station. Velmi důležité stanoviště čekalo na děti hned po registraci – stanoviště Českého červeného kříže. Zde byly připraveny vědomostní hry, otázky s pomocí obrázků, ale i praktické úkoly pro děti všech věkových kategorií. Takže zavázat kamarádovi poraněnou nohu mohly i děti, které možná ještě nezačaly chodit do školky. Ty starší si na figuríně mohly vyzkoušet srdeční masáž, byly zde puzzle skládačky a k tomu všemu řada potřebných informací, které dětem předávali členové této veledůležité společnosti, jejíž předchůdce Vlastenecký pomocný spolek pro Království české vznikl již 5. září 1868, takže svou potřebností se řadí na stejnou úroveň jako dobrovolné hasičské sbory. Na důležitost dobrovolných zdravotníků stát mnohdy pozapomíná a mnohem větší podpora a propagace činnosti by Českému červenému kříži velmi pomohla.

Oslavy 125. výročí založení SDH Janová. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

Na dalším stanovišti si mohly děti vyzkoušet svinování hadice nebo zapojení hadic do rozdělovače, připojení proudnice a běh na vytyčenou pozici, což jsou prvky královské disciplíny požárních sportů, požárního útoku. Další stanoviště bylo velmi oblíbené, protože zde se děti mohly cítit jako opravdoví hasiči. Jednalo se rovněž o stanoviště z požárního útoku, kdy se děti strefovaly proudem vody do terče. Navíc si mohly vyzkoušet různé druhy proudů, od bodového po široké. Tady se, jak se říká, dveře netrhly. Ostatně i u moderních cisteren naplněných od nápravy po střechu stovkami potřebných věcí se tvořily hloučky dětí i rodičů, hladově nasávajících informace, o kterých neměli ani ponětí. Zaujaly i dnes již historické cisterny ze Lhoty u Vsetína a z Jasenky. A co teprve takzvaná kačena z Růžďky?

 

Snad nejvytíženějším stanovištěm se stala hasičská plošina. Jakmile návštěvníci oslav zjistili, že při dodržení přísných bezpečnostních pravidel se můžou vypravit nad střechu vedle stojící tělocvičny, zájemců bylo tolik, že hasiči museli vyhlašovat pro stroj odpočinkové čtvrthodinky. Tento zážitek byl ohromující i pro dospělé, natož pro děti.

Oslavy 125. výročí založení SDH Janová. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

Nebyla nouze o názorné ukázky, které zástupy v některých případech určitě viděly poprvé na vlastní oči. Tak například slaňování hasiče ze zmíněné plošiny, kdy se hasič vznášel ve dvacetimetrové výšce a slaňoval na místo, kde byli zranění a ohrožení lidé. Další ukázkou na plošině byla záchrana uvízlého horolezce, kterému se zaseklo lano. Slanil k němu hasič, provedl jeho zabezpečení, pak přeřízl zaseklé lano a slanil s horolezcem do bezpečí. Tyto ukázky doprovázely návštěvníci nadšeným potleskem. Neméně zajímavou ukázkou byl výškový zásah při požáru tělocvičny, kdy se cisterna napojila na výškovou plošinu, a hasiči začali ochlazovat střechu budovy, aby zamezili šíření požáru. Poslední ukázkou pozdního odpoledne byla likvidace požáru na zemi. K zásahu vyjely dvě cisterny, z nichž jedna posádka zasahovala a druhá tvořila zálohu. Za přihlížení početného davu diváků byl požár úspěšně zneškodněn.

 

Celoodpolední oslavy 125. výročí založení SDH Janová dopadly na jedničku díky mnoha hodinám příprav členů místního sboru, díky spolupráci a nadšení zúčastněných dobrovolných sborů a velké obětavosti členů Českého červeného kříže a samozřejmě zapojení místních řady přátel a pomocníků janovských hasičů. Velmi hezké odpoledne plné zážitků, informací, přátelství a především dobrovolné pomoci lidí, které potřebujeme stále více a máme jich stále méně. Snad i tento slavnostní den pomůže najít nové dobrovolníky, kteří budou zachraňovat lidské životy a majetky bez dotazů – za kolik?!

 

text a foto: Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA