Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Osmáci pomalovali zdi podchodu

date_range 30.Čvn, 2017 featured_play_list Aktuality

 

S nápadem zkulturnit nově otevřený železniční podchod pro chodce v Horní Lidči přišel starosta obce Josef Tkadlec. Se svou myšlenkou se obrátil na vedení ZŠ v Horní Lidči.

Žáci osmých tříd v čele s Mgr. Janou Gajdošovou tuto výzvu ochotně přijali a zhruba v půlce června projekt s názvem „Malování podchodu" zahájili. Na výtvarnou tvorbu a práci v podchodu byla vybrána skupina jedenácti žáků 8.A(Jan Bělota, Kryštof Lalošák, Vojtěch Kudela, Marek Petrůj, Radek Petřík, Jana Březáčková, Veronika Muchová, Martina Novosadová, Kristýna Trčková) a 8.B (Michal Fiala a Eliška Brhlová).

Osmáci pomalovali podchod v Horní Lidči 

„Po mnoha plánech jsem navrhla, abychom se shodli na námětu, který bude odpovídat všem věkovým kategoriím, nebude provokovat žádným extrémním projevem a rozhodla se pro téma "Lidské postavy". Ztvárňují pohyb a směr chůze v podchodu. Objevují se zde všechny věkové kategorie lidských postav od malých dětí až po stáří. Postavy jsme obkreslovali na nový penetrovaný podklad, který nám dopředu připravil pan malíř Valčík z Poteče a dodal nám speciální exteriérové barvy na vlastní tvorbu. Jednotlivé figury tvoří otisky lidí, kteří tudy denně procházejí a jsou místními obyvateli," vzpomíná na počátek projektu Mgr. Jana Gajdošová.

Nejprve výtvarníci obkreslili malé postavy dětí prvního stupně, poté byly doplněny postavy starších žáků a kolemjdoucích lidí. Figurální kompozice dětí jsou pojaty barevně a postavy kolemjdoucích, náhodně vybraných lidí, jsou ztvárněny do odstínů šedých až černých barev. Na stěnách podchodu nechybí ani postavy pana starosty, tajemnice, jednotlivých učitelů ze základní školy a lidí, kteří podchodem procházeli. Tímto způsobem celá skupina pracovala každodenně po dobu dvou týdnů.

 

Skupina výtvarníků s Mgr. Janou Gajdošovou 

„Je tady zakreslený dokonce pan policista, který dostal hlášení, že jsme nějací vandalové a ničíme podchod, nebo hasič, který strážil místní hasičskou zbrojnici," vzpomíná s úsměvem paní učitelka.

„Počasí nám velmi přálo a se skupinou mladých umělců jsme mohli tvořit jakousi každodenní uměleckou performanci, která do malířského dění vtáhla okolní svět každodennosti. Proto děkujeme všem zúčastněným, nejen žákům, kteří projekt tvořili, ale i dětem, mladým i starším lidem, kteří byli ochotni se "otisknout" do našeho velkého díla, panu Valčíkovi z Poteče, který nám podchod pro malování připravil a vybral pěkné odstíny barev. Velký dík patří obci Horní Lideč, která celou akci zajistila a materiálně podpořila. Projekt je otevřený mnoha dalším možnostem a ztvárněním i do budoucna, a to po stránce historické, zeměpisné i výtvarné. Nadále se budeme těšit na spolupráci i další případné tvůrčí projekty," uzavírá Jana Gajdůšková.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA