Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Pálení klestí by měli lidé hlásit hasičům

date_range 02.Bře, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 

Jednoduchou registrací zamýšleného pálení klestu mohou lidé předejít planým poplachům, kdy jsou hasiči vysíláni k domnělým požárům lesního porostu. Tuto možnost jim nově nabízí webové stránky Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Prostřednictvím připraveného formuláře zašlou sdělení o pálení operačnímu středisku, které může následně prověřit shodu lokality s nahlášeným požárem, a tak se vyvarovat zbytečným výjezdům jednotek.

„Takto by bylo například možné předejít planému poplachu, kdy byli v neděli 28. února dopoledne Krajským operačním a informačním střediskem HZS Zlínského kraje povoláni profesionální i dobrovolní hasiči k pravděpodobnému požáru lesního porostu a trávy nad Valašskými Klobouky. Nešlo však o neřízený vznik požáru, ale o pálení klestí, které zodpovědná osoba hasičům nenahlásila," řekl k nedávnému případu Radek Slovák, referent krizového řízení valašskokloboucké radnice. Povinnost ohlásit takovou činnost ve volné přírodě mají přitom právnické osoby dánu zákonem o požární ochraně, občanům je to důrazně doporučováno.   

 

Pálení klestí je vhodné nahlásit operačnímu středisku hasičů   foto MěÚ Val.Klobouky

 
Pálení klestí a dřevin v přírodě je možné hasičům oznámit pomocí formuláře na portálu http://paleni.hzszlk.eu/  , existuje však také možnost telefonického ohlášení na čísle 950 670 222. Operační středisko s ním pak může počítat a v případě, že by na podezřelý dým někdo upozornil a místo by se shodovalo s lokalitou aktuálního pálení, prověří situaci telefonicky na uvedeném kontaktu. Vyhne se tak zbytečnému vysílání hasičských jednotek k zásahu u požáru, který by se na místě ukázal například jako hlídaný oheň při úklidu lesních polomů. Do formuláře se zadává doba pálení, zodpovědná organizace a osoba, telefonický kontakt a místo, kde k pálení dojde.

Zakázáno je přitom vypalování porostů. Podle zákona 133/1985 Sb. o požární ochraně je možné spalovat hořlavé látky na ohništích ve volném prostranství, ovšem za povinnosti zajištění opatření proti vzniku a šíření požárů a nahlášení této činnosti územně příslušnému hasičskému záchrannému sboru. Ten může stanovit podmínky pálení, popřípadě může tuto činnost úplně zakázat. Hořlavou látkou je přitom myšleno dřevo, dřevěné uhlí nebo suché rostlinné materiály, rozhodně nelze pálit plasty, gumy nebo materiály obsahující chemické látky. Za porušení předpisů je možné právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě uložit pokutu v řádech až stovek tisíc korun.

 
Lenka Zvonková
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA