Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Pechancův kříž se dočkal obnovy

date_range 16.Pro, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Město Valašské Klobouky obnovilo ve spolupráci s místním řezbářem Josefem Šperlingem dřevěný tzv. Pechancův kříž u bývalého Fučkova mlýna. Autorem Krista na plechovém výřezu je bratr řezbáře pan Jaroslav Šperling. Tato církevní památka je pro většinu občanů města zcela neznámá a kvůli špatnému stavu na několik měsíců dokonce zmizela ze svého stanoviště u cesty do Skálí.

"Protože považujeme tyto drobné sakrální objekty za důležitou součást našeho okolí, rozhodli jsme se pro rekonstrukci kříže. Dubové dřevo pochází z městských lesů, okolí kříže jsme také doplnili dvěma lavičkami k posezení. Jmenovitě děkuji bratrům Šperlingovým, kteří se dobrovolnou prací na obnovení kříže podíleli a panu Miloslavovi Šerému z odboru vnitřních věcí, který celou akci organizoval," řekl místostarosta Martin Janík. „Místo, kde je Pechancův kříž umístěn, je ideální pro krátkou nedělní procházku a tak všechny zvu k jeho navštívení," dodal místostarosta.

foto Josef Šperling    více fotek

„Historie kříže, dříve označovaného jako kříž u dolního mlýna, sahá do závěru 18. století (přesné datum bohužel neznáme), kdy ho postavil Antonín Pechanec (čp. 165), který zároveň své potomky zavázal k budoucímu udržování kříže. Těmi byl kříž obnoven v roce 1844 a nově pak také v roce 1883," sdělil historik Petr Odehnal z Městského muzea Valašské Klobouky.

Kříž posvětil farář P. Karel Janíček ve čtvrtek 12. prosince za účasti i obou umělců.

Sandra Novotná Kollerová

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA