Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Pěvecký sbor Polanka přivezl zlato a uznání z mezinárodní soutěže

date_range 06.Čvn, 2024 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Pěvecký sbor Polanka z Valašské Polanky z Vsackého Valašska

Pouhé dva týdny po koncertu s mužským pěveckým sborem Lumír, o kterém informoval i Region Valašsko, se ženský pěvecký sbor Polanka vypravil na prestižní mezinárodní soutěž Svátky písní Olomouc 2024. A začaly se dít věci!

 

Jednalo se již o 51. ročník čtyřdenního klání amatérských souborů z řady zemí světa. Letos to bylo celkem 36 sborů. Samozřejmě z České republiky, Slovenské republiky, Polska, Lotyšska nebo z Německa. Čtyři dny úchvatných výkonů od dětí, po zkušené sboristy nebyly jen o soutěžení. V doprovodném programu probíhal velký výběr dalších témat. Celá dramaturgie se odvíjela především ze základní myšlenky, a tou byl a je Rok české hudby. Pořadatelé jako poklonu české tvorbě vyhlásili doporučené skladby českých autorů pro jednotlivé kategorie a vyhlašovali vítěze dle nejlepšího provedení. Proběhl například i koncert Pocta českým tvůrcům nebo během setkání probíhaly různé workshopy pro sbory.

 

Svá témata měly i dětské sbory, které s doprovodem mládežnického orchestru ZUŠ Open Olomouckého kraje předvedly písně z filmů a pohádek Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka v úpravě mladého aranžéra Martina Kudrny.

 

Soutěž probíhala dle kategorií v sále Moravské filharmonie Olomouc – Redutě nebo v aule FF UK, kde soutěžil i sbor Polanka. Soutěžní porota byla rovněž mezinárodní a svým složením jen podtrhovala prestiž celé akce. Pro znalce: z České republiky PaeDr. Lenka Dohnalová, Ph.D., Andrés Garcia           z Kolumbie, od roku 2010 působící ve Vídni, Prof. MgA. Blanka Juhaňáková ArtD. ze Slovenska, která je mimochodem obdařena absolutním sluchem, takže před ní se žádná intonační chyba neschová. Dále Assoc. Prof. Milan Kolena ze Slovenska, David Slater, australský skladatel, dirigent a pedagog hudby, který rovněž pracuje ve Vídni a Prof. PhDr. MgA. Jan Vičar z České republiky. Jak vidíte, soutěžící předstupovali před špičkové profesionály.

 

 

Pěvecký sbor Polanka z Valašské Polanky z Vsackého Valašska, soutěžil s velkou mezinárodní konkurencí a nekompromisním dohledem hudebních špiček v porotě. Ženy pod vedením sbormistryně Pavly Adamcové a s Robertem Chytilem jako klavírním doprovodem a zároveň i fotografem úspěchů Polanky, dokázaly získat dvě Zlatá pásma v kategoriích Komorní sbory a Duchovní sbory. Navíc byly odměněny zvláštní cenou poroty za citlivý přednes skladby Pater Noster právě s klavírním doprovodem Roberta Chytila. Díky těmto úspěchům se sbor dostal do Grand Prix, soutěže MUNDI CANTANT o absolutního vítěze. Tím se nakonec stal dětský sbor Bystroušek z Brna. Ale jen být ve výběru nejlepších a moci bojovat o absolutní vítězství je pro ženský pěvecký sbor Polanka dalším potvrzením jejich kvalit.

 

Pěvecké sbory, hlavně v obcích a malých či středních městech nemají většinou zástupy fanoušků. Tyto ženy a dívky však nepláčou v koutě, ale se svou životní láskou, sborovým zpěvem, jdou tam, kde ti lidé jsou a lidé jim vzdávají hold potleskem, a třeba i poklonami špičkových porotců za zlato v hrdlech a srdcích. A to je největší vzácnost.

 

text: Radomír Dolanský, foto: Robert Chytil

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA