Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Pietní akt ve Smolině proběhne, ale v užším kruhu

date_range 20.Kvě, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Josef Valčík se podílel na přípravě atentátu na R. Heydricha, ilustrační koláž

Uctění památky Josefa Valčíka, jeho rodiny a obětí nacistické okupace se letos ve Smolině uskuteční v pátek 29. května v 17 hodin. Aby bylo možné dodržet platná protiepidemická opatření a předpokládaný povolený počet 300 účastníků, dozná scénář tradičního setkání obměny. Smolinskému rodáku vzdají pocty zástupci města, osadního výboru a příbuzní z Valčíkovy rodiny. Pietního shromáždění se mohou zúčastnit také občané, a to za dodržení vzájemných dvoumetrových rozestupů. Mše svatá letos u památníku sloužena nebude, v programu ji nahradí modlitba.

 

„Konání pietního aktu k poctě plukovníku Josefu Valčíkovi bylo kvůli situaci s koronavirem dlouho nejisté, ale vzhledem k příznivému vývoji a uvolňování opatření můžeme uctění jeho památky přece jen uskutečnit. Namísto soboty se ale u památníku shromáždíme v pátek v podvečer. Položíme zde věnce a květiny a připomeneme si, jak obrovské hrdinství, vlastenectví a odvahu zdejší rodák svým podílem na přípravě atentátu na Heydricha prokázal. A také, jakou nezměrnou oběť za to on i jeho rodina zaplatili,“ uvedla starostka města Valašské Klobouky Eliška Olšáková.

 

Od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, nejvýznamnější odbojové akce zrealizované za druhé světové války v celé Evropě, letos uplyne 78 let. Josef Valčík se narodil ve Smolině. Byl československý voják, příslušník protinacistického odboje během okupace Československa a příslušník výsadkové skupiny Silver A. Spolupracoval také se členy výsadku Anthropoid Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem na přípravě atentátu na zastupujícího říšského protektora R. Heydricha. Zemřel v boji s německými oddíly v kostele sv. Cyrila a Metoděje. V roce 2002 byl povýšen in memoriam do hodnosti plukovníka (více například na wikipedii zde)

Pomník Josefu Valčíkovi ve Smolině, foto: archiv města Valašské Klobouky

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA