Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Pilot RAF František Vavřínek bude mít na Vsetíně památník

date_range 30.Zář, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up František Vavřínek

V sobotu 1. října bude na Vsetíně odhalen památník válečného pilota a příslušníka anglického královského letectva RAF, držitele mnoha československých, polských i britských vyznamenání, plukovníka in memoriam Františka Vavřínka. O jeho vznik se zasloužila firma AEROTEAM Vsetín ve spolupráci s radnicí a dalšími donátory.

 

Slavnostní akt se uskuteční v 10 hodin u památníku, který je situován nedaleko místa Vavřínkova rodiště. Sraz účastníků je v 9.45 hodin u budovy Maštalisek na Horním městě. U příležitosti odhalení památníku, bude představeno i upomínkové tablo dalších příslušníků RAF ze Vsetína a okolí.

 

František Vavřínek se narodil 25. ledna 1914 v chalupě č. p. 148 na Horním městě. Už od mládí se toužil stát letcem. Po vyučení elektromechanikem v továrně Josefa Sousedíka v roce 1932 si podal přihlášku do Školy leteckého dorostu v Prostějově. V létě 1934 ukončil výcvik a byl zařazen k 9. letce Leteckého pluku generála-letce M. R. Štefánika v Piešťanech, kde byl začátkem roku 1936 jmenován polním pilotem letcem. Absolvoval stíhací výcvik a poté byl přidělen k 39. letce stejného pluku v Piešťanech. Po obsazení Československa německou armádou odchází Vavřínek ilegálně do Krakova a v létě roku 1939 se stává příslušníkem polského letectva. V roce 1941 se dostává na Střední východ a poté do Anglie, kde se po přeškolení na britskou vojenskou techniku hlásí 10. března 1942 u 313. čs. stíhací perutě vyzbrojené letouny Spitfire. Od 7. listopadu 1943 je příslušníkem 312. čs. stíhací perutě, kde působí až do konce jara 1944, poté krátce působí u 84. Group Support Unit. Téměř měsíc po invazi spojeneckých vojsk v Normandii je operačně zpět u 313. čs. stíhací perutě, kde slouží do konce války. Dne 17. července 1945 se vrací společně s celým čs. stíhacím wingem do Prahy.

 

Vavřínkovo působení v poválečném československém letectvu netrvalo dlouho a v roce 1950 byl nucen jako „politicky nespolehlivý“ armády odejít a živit se různými profesemi. Žil i nadále se svou rodinou na Vsetíně, jeho anglický syn Michael jej zde často navštěvoval. Zemřel 26. 7. 1978 na Vsetíně a je pochován na místním hřbitově.

 

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA