Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Pískovcový kříž se dočkal rekonstrukce

date_range 30.Zář, 2015 featured_play_list Aktuality

 

Valašskokloboucká radnice opravila v srpnu další sakrální památku – pískovcový kříž u silnice do Mirošova. Jedná se o jeden z nejstarších křížů ve městě, pocházející z roku 1844.

Památka prošla celkovou opravou, která zahrnovala očištění od řas, mechů a lišejníků, biosanaci a hydrofobizaci. Rekonstruovány byly i plastické prvky a nápis „Nebo i k tomu povolání jste, jako i Kristus trpěl za váš, vám pozůstaviv příklad, abyste následovali šlépějí jeho."

Citlivá oprava odhalila nečitelný text na kříži               Foto: MěÚ Valašské Klobouky

„Nejvíce práce dala oprava zadní část kříže, která byla silně znečištěna zřejmě asfaltem. K tomuto poškození došlo v období, kdy kříž stál o několik metrů níž přímo u rozcestí," prozradila restaurátorka Eva Machalová.

Mirošovský kříž byl postaven na náklady Františka Zubka a slavnostně vysvěcen 29. června 1845 klobouckým děkanem P. Aloisem Eichlerem. Přítomnost kříže u křižovatky silnic z Klobouk, Mirošova a Smoliny je však zaznamenána minimálně od roku 1780.

Pískovcový kříž u silnice do Mirošova              Foto: MěÚ Valašské Klobouky

Na opravu se podařilo městu Valašské Klobouky získat dotaci Ministerstva kultury ČR z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Náklady na akci dosáhly částky 69.600 Kč, z níž 62 tisíc korun bylo uhrazeno z dotace.

Sandra Novotná Kollerová

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA