Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Plukovník Alois Dubec v ZŠ Vlachovice

date_range 31.Kvě, 2013 featured_play_list Aktuality

 

Dne 2. května 2013 na naší škole proběhla beseda našich žáků s plukovníkem letectva v. v. panem Aloisem Dubcem. Pan plukovník Alois Dubec začal své vyprávění vzpomínkami na dětství prožité ve Vlachově Lhotě a na školní léta ve Vlachovicích.

Dobu jeho dospívání zásadně ovlivnily události související s nacistickou okupací Československa v roce 1939 a s druhou světovou válkou, a tak si žáci od našeho hosta vyslechli řadu dramatických a napínavých příhod o tom, jak po vzniku Protektorátu Čechy a Morava vstoupil do tzv. vládního vojska, jak uprchl k italským partyzánům a jak byl v závěrečném období války vybrán pro pilotní výcvik u britských Royal Air Forces.

 (foto archiv ZŠ Vlachovice)   …více fotek

V období poválečném, po roce 1948, mu však jeho aktivní činnost v „západním" československém vojsku působila spíše problémy. Pracoval v podniku Stavoprojekt jako geometr a vystřídal různé profese na stavbách silnic i železnic, v dole i v lomu. Jeho minulost „západního" vojáka byla důvodem toho, že mu na těchto pracovištích nebyla svěřena vedoucí funkce.

Po okupaci Československa armádami Varšavské smlouvy v roce 1968 emigroval do Švýcarska, které bylo až do roku 1996 jeho domovem. Přestože pan plukovník Alois Dubec byl několikrát okolnostmi přinucen vydat se do neznáma, nikdy nesložil ruce do klína a vždy se dokázal s těžkou situací vyrovnat. A toto své životní poznání se také snažil sdělit dětem. Na různých příkladech z minulosti a ze svého pobytu v cizích zemích ukázal žákům, že šikovné ruce a vzdělání, především znalost jazyků, mohou každému pomoci i v té nejtěžší životní situaci.

Závěr vystoupení pana plukovníka patřil dotazům žáků i učitelů. Všechny byly pohotově a s humorem zodpovězeny. Jako poděkování milému hostu pak žačky deváté třídy předaly milému hostu květiny.

Mgr. Kamil Tomášek

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA