Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Počet dětí ve školkách se mírně snižuje

date_range 30.Srp, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Začátek nového školního roku s sebou obvykle přináší určité změny ve struktuře škol a školních zařízení a také počtu žáků, kteří je navštěvují. Jak je tomu letos ve Zlínském kraji?

Co se týká mateřských škol, bude jich v letošním školním roce ve Zlínském kraji fungovat celkem 316, je to o dvě více než v předchozím roce. Jednou z těch nových bude soukromá lesní mateřská škola v Rožnově pod Radhoštěm. Počet dětí v mateřských školách všech zřizovatelů se od školního roku 2014/2015, kdy byl nejvyšší (20 295 dětí), mírně snižuje. Mírný pokles je očekáván i ve školním roce 2017/2018. Předpokládá se, že jejich počet bude kolem 19 800. Mateřské školy během zápisu k předškolnímu vzdělávání nově přijaly celkem 5 555 dětí. V současné době je jejich kapacita v kraji dostatečná a některé mateřské školy mají i volná místa.

Počet registrovaných základních škol v kraji k 1. září 2017 zůstává beze změn (258 škol), přičemž však jedna z těchto škol (Janová) nebude vykonávat svoji činnost. Rozroste se počet přípravných tříd základních škol – k jediné stávající v kraji, která je na Církevní základní škole a mateřské škole ve Zlíně, přibydou další dvě – na Základní škole Huslenky a na Základní škole Uherský Brod, Na Výsluní. Letos by do prvních ročníků základních škol mělo nastoupit kolem 6 000 žáků, tedy přibližně stejně jako v loňském roce. I přesto, že nedojde k nárůstu počtu prvňáčků, předpokládá se, že celkový počet žáků v základních školách se oproti minulému školnímu roku zvýší přibližně o 1 400, a to na 50 600 žáků. Důvodem je, že ze základních škol vyšlo letos méně žáků (zhruba 4 600), než do nich nastupuje.

Ilustrační foto: Jiří Balát

Ve Zlínském kraji bude v nadcházejícím školním roce působit také 67 středních škol a 10 vyšších odborných škol. Zřizovatelem většiny z nich je Zlínský kraj. Oproti minulému školnímu roku se jejich počet rozroste o jednu střední odbornou školu, zřizovanou obcí Březová. Jde o alternativní střední školu, která svým žákům umožní vzdělávání přes internet. Sloužit bude především žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. Podle předběžných odhadů nastoupí letos do prvních ročníků denního studia středních škol všech zřizovatelů obdobný počet žáků jako v loňském roce, tedy kolem 6 300 žáků. Ani jejich celkový počet (23 500) se v porovnání s minulým školním rokem zásadně nemění. Porovnáme-li však tento údaj například s celkovým počtem žáků ve školním roce 2008/2009, kdy celkový počet žáků činil 32 116, jde o výrazně nižší číslo. Podle předběžných údajů nastoupí v denním studiu 76 % budoucích prváků do maturitních oborů a 24 % do oborů nematuritních. Co se týká zájmu o obory středního vzdělávání, největší nárůst byl zaznamenán u elektrotechnických a informatických oborů. Novým oborem od září 2017 bude na Středním odborném učilišti Uherský Brod obor Chovatelství, čímž se vyšlo vstříc požadavkům regionálních zaměstnavatelů.

Během letošních letních prázdnin realizoval Zlínský kraj rekonstrukce na jím zřizovaných školách v celkové výši 64,3 milionu korun. Šlo například o rekonstrukci elektroinstalace na Střední průmyslové škole strojnické Vsetín, Střední škole průmyslové, hotelové a zdravotnické Uherské Hradiště a Obchodní akademii a Vyšší odborné škole Valašské Meziříčí, dále o stavební úpravy Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž, výměnu oken a rekonstrukci fasády na Odborném učilišti a Základní škole praktické Holešov, opravu sociálních zařízení na Základní umělecké škole Rožnov pod Radhoštěm nebo opravu venkovních nátěrů na Gymnáziu Zlín – Lesní čtvrť.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA