Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Policisté začali s ohledáním místa činu

date_range 28.Čvn, 2016 featured_play_list Aktuality

 

Policisté v úterý 28.06. po jedenácté hodině dopoledne začali s ohledáním epicentra první exploze, skladu číslo 16, v areálu muničních skladů ve Vlachovicích – Vrběticích, kde předloni detonovaly dva sklady. Po jeho skončení začnou policisté s ohledáním druhého z epicenter, skladu č. 12. Podle pozitivních prognóz skončí ohledání obou epicenter explozí do konce letošního roku, nelze však vyloučit ani prodloužení prací do první poloviny roku následujícího. Informovala o tom policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Velké úsilí stála příprava a nákup speciální techniky, včetně dovozu a instalace na místě určení. „Ohledání místa činu svou rizikovostí přirovnáváme k likvidaci munice ze střechy jednoho ze skladů v prosinci roku 2014", řekl dnes na tiskové konferenci ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje a zároveň velitel zásahu Jaromír Tkadleček. Při přípravách na tuto činnost bylo nezbytně nutné zabezpečit opatření technického, organizačního, školícího a bezpečnostního charakteru, „Není však v mých silách eliminovat nebezpečí ohrožující život a zdraví policistů a zakročujících osob", zdůraznil velitel. Zároveň poděkoval za spolupráci hasičům, kteří nám mimo jiné pomohli vytvořit zázemí pro skupinu pracující v epicentru. „Poděkování patří také Zdravotnické záchranné službě Zlínského kraje, která nám byla nápomocna při speciálním školení policistů – zdravotníků zaměřeném na ošetření traumatických zranění," doplnil Tkadleček.

foto PČR            další fotky

David Kareš ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru z Hlučína upřesnil, jakým způsobem pracovali hasiči v místě, kde vytvářeli stanoviště speciálního ochranného kontejneru. V současné době je v areálu muničních skladů osmnáct kusů speciální techniky od lehkých až po nejtěžší vozidla včetně hasičského a vyprošťovacího tanku. V uplynulých dvou měsících zde pracovalo 55 hasičů a odpracovali asi 3,5 tisíce hodin. Veškerá jejich činnost směřovala k co největšímu zajištění bezpečnosti všech zasahujících složek.

Plk. Jiří Lačňák, který řídí práci pyrotechniků přímo v místech explozí, sdělil, že v epicentru se nachází více druhů munice v různém stupni poškození. V epicentru bude pracovat skupina složená z deseti až šestnácti členů. Bude nezbytně nutné prostor prozkoumat jak povrchově, tak hloubkovou pyrotechnickou asanací. K tomu jim pomůže pořízená a pořizovaná speciální technika řízená dálkově, například rypadlo, nakladač či bagr. Každý kus nasbírané munice pyrotechnici individuálně posoudí. Pokud bude nalezená munice nebezpečná pro převoz či skladování, zlikvidují ji ve speciálně upravené trhací jámě na místě. Z tohoto důvodu se začnou z areálu muničních skladů opět nepravidelně ozývat detonace řízené pyrotechniky. Pokud bude nalezená munice schopná převozu, uskladní ji na místě k tomu určeném a následně převezou k likvidaci. Při ohledání místa činu se zaměří na zajištění stop důležitých pro trestní řízení. Podle charakteru prováděné činnosti budou v areálu souběžně prováděny i další práce.

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA