Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Poslední znečištění Bečvy nebylo nebezpečné, tvrdí inspekce

date_range 10.Pro, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto: HZS

Ve středu 2. prosince dopoledne bylo České inspekci životního prostředí (ČIŽP) nahlášen Vodoprávním úřadem Valašské Meziříčí výtok „gelovité“ látky do řeky Bečvy a několik kusů uhynulých ryb. Na místo ihned vyjeli inspektoři z oblastních inspektorátů ČIŽP z Brna a Olomouce. Inspektoři na místě odebrali vzorky, které byly předány do laboratoře k rozborům, a provedli další šetření.

 

„Výsledky rozborů vypouštěných odpadních vod, které v místě vyústění odpadních vod z areálu Tesla Rožnov ve Valašském Meziříčí – Juřince odebrali ve středu 2. prosince inspektoři ČIŽP, splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod. Povolené ukazatele nebyly překročeny,“ uvedla Radka Nastoupilová mluvčí ČIŽP.

 

Vzorky odebrali také zaměstnanci Vodoprávního úřadu města Valašské Meziříčí, ty prokázaly zvýšené množství fosforu. „Rozbory odebraných vzorků vody vyhotovené akreditovanou laboratoři, ukázaly na nadlimitní výskyt celkového fosforu. S ohledem na předchozí události, které šetří Česká inspekce životního prostředí, jsme jí postoupili také výsledky a šetření události z 2. prosince. Vzhledem k tomu nebudeme analýzu ani hodnoty vzorků více komentovat,“ uvedl Petr Křístek, vedoucí odboru životního prostředí města Valašské Meziříčí.

Jeden z dřívějších úniků neznámé látky do Bečvy. Foto: archiv HZS

Na dění kolem řeky Bečvy se soustřeďuje pozornost policie, inspekcí, ale také samozřejmě médií, která upozorňují na různé nesrovnalosti. Deník Referendum například nedávno předložil důkazy, že v den otravy Bečvy se v Deze stala havárie, kterou vedení chemičky zapíralo. Jsou to téměř 3 měsíce od incidentu, kdy na řece uhynulo více než 40 tun ryb a viník není znám. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) přitom po havárii uvedl, že věří, že najít zdroj znečištění bude otázkou hodin. Toto prohlášení samotnému vyšetřování zřejmě moc nepomohlo. Na vyšetřovací orgány začal být kladen nezvyklý tlak, o kterém mluví třeba ředitel České inspekci životního prostředí Erik Geuss.

 

Prohlášení ředitele České inspekci životního prostředí ke „kauze Bečva“

 

V souvislosti s „kauzou Bečva“ se ve veřejném prostoru objevuje řada zkratek, neověřených informací, nepodloženého obviňování, a co je horší, také urážek a lží. Nehodlám v rámci tohoto prohlášení opakovaně vyvracet jednotlivé nepravdy, fakta jsou doložitelná a dohledatelná, např. i na našich webových stránkách a v tiskových vyjádřeních. Situace však přesahuje meze a je natolik vyhrocena, že považuji za nutné reagovat.

 

Česká inspekce životního prostředí nic nezanedbala, v ničem nepochybila a nikoho nekryje. Inspektoři odvedli maximálně možnou profesionální práci. Postupujeme konzistentně jako u jiných havárií, jen z této události se stalo zpolitizované peklo. Bez jakýchkoli konkrétních důkazů je napadána práce inspekce, nectí se přitom ani zákony ani presumpce neviny. A to dokonce i ze strany zákonodárců. Kauza Bečva je smutný příběh, na kterém si každý „znalec“ dělá jméno. Než nás ale kdokoli začne – třeba i na základě neznalosti, spekulací, odhadů, domněnek a kompilátů – osočovat z pochybení, nekompetentnosti, zahlazování stop, impotence, šlendriánství, dokonce systémového krytí nebo ze „selhání instituce demokratického státu“, měl by mít připravené věcné a doložitelné argumenty. Budeme volat k odpovědnosti autory podobných výroků, díky nimž je bezprecedentně poškozováno renomé nezávislého inspekčního orgánu, který se „jen“ řídí platnými právními předpisy. Například zákonného vymezení hierarchie trestního a správního řízení, z něhož vyplývá současná „optická“ neaktivita inspekce. Ti, co po nás uvedeným způsobem „plivou“, útočí vlastně na systém, který je nastaven zákony této země.

 

Zásadně odmítám, že bychom nekomunikovali a strkali hlavu do písku. Od začátku jsme havárii komentovali v mezích, které stanoví platné zákony. Jsme obviňováni, že „nechceme říci“, že „tajíme“, že „máme povinnost“, že „existuje právo na informace“… Ano, právo na informace nikdo nezpochybňuje, ale nad tímto právem stojí víc – veřejný zájem na dopadení viníka této mimořádné havárie. A na tom se snad se v tuto chvíli všichni shodujeme.

 

 Ztěžuje naši činnost, jak musíme denně od 20. září „slovíčkařit“ v mediálním prostoru, kde jsme neustále konfrontování s názory „odborníků“ vyvraťte, potvrďte, doložte, jak je možné… místo toho, abychom tento čas mohli věnovat šetření a vyhodnocování událostí  kolem Bečvy. Můžeme se hájit v rámci obecných principů, o což se pokoušíme, ale nechce to nikdo slyšet. Jsem připraven poskytovat informace, hájit naši práci v rámci našich kompetencí daných právním řádem této republiky, a žádám o respektování toho, co můžeme říct a co je teď součástí probíhajících kontrol nebo trestního řízení.

 

Jsme nezávislý inspekční orgán, nikdy nás nikdo neovlivňoval v tom, co máme a nemáme dělat, nikdy jsme nedostali žádné zadání, abychom udělali něco jinak, nikdy jsme „nešli nikomu na ruku“. Celá kauza je komplikovaná a emoce se jen těžko zvládají. Viník zatím není známý, tlak je silný a hledá se obětní beránek. Má to být inspekce? To v žádném případě nedopustím.

 

Ing. Erik Geuss, Ph.D.

ředitel České inspekce životního prostředí

 

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA