Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Požár lesa u Návojné pomáhal hasit i vrtulník

date_range 26.Dub, 2013 featured_play_list Aktuality

 

K rozsáhlému požáru travního porostu lesa došlo v pátek 26. dubna v odpoledních hodinách u Návojné na Valašskokloboucku.

„První oznámení o požáru přijalo naše operační středisko v 14:03 hodin. Už při příjezdu prvních jednotek bylo zřejmé, že špatně přístupný a členitý terén neumožní hasičům příjezd jejich těžké cisternové techniky. Na místo události byly tedy po patnácté hodině povolány další posilové jednotky," informoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Policejní vrtulník na hřišti v Návojné   foto redakce    další fotky red. + Kuba Bělaška + HZS Zl. kraje 

Vzhledem ke skutečnosti, že se požár, jehož obvod podle odhadu činil asi 1km, nedařilo i přes všechno nasazení dostat pod kontrolu, byl v 16:00 hodin na místo události povolán vrtulník. „Ten také po svém příletu okamžitě zahájil hašení místa ze vzduchu. Pro doplnění bylo zřízeno plnící místo na hřišti v obci Návojná," upřesnil mluvčí.

Krátce po půl šesté odpoledne byla velitelem zásahu ohlášena lokalizace požáru. „Na místě i nadále zůstává 14 jednotek jak profesionálních, tak dobrovolných hasičů. V součinnosti se starostou obce je pro zasahující hasiče zabezpečována strava a především nápoje," doplnil Libor Netopil.

Aktualizace 18:15 hodin

Po provedení 15 shozů byl nasazený vrtulník odeslán k doplnění pohonných hmot. Na místě události je prováděno přeskupení nasazených sil a prostředků.

Aktualizace 19:30 hodin

Vzhledem k tomu, že se i díky nasazení letecké techniky podařilo dostat požár rychle pod kontrolu, rozhodl velitel zásahu o zásadním snížení zasahujících sil a prostředků na požářišti. Od 18:45 hodin byly postupně jednotlivé jednotky s technikou odesíláy na své stanice. Na místě události byly ponechány pouze jednotky dobrovolných hasičů z Nedašova a Návojné.

Na provedení tohoto zásahu se podle současných informací podíleli hasiči dvou profesionálních a 13 dobrovolných jednotek. Na místě mimo vrtulníku bylo nasazeno 10 cisternových a 6 dopravních automobilů.

Aktualizace 20:00 hodin

Už v průběhu události začal na místě pracovat i vyšetřovatel požárů ze Zlína. Mimo zadokumentování události, byly také zjištěny potřebné informace k objasnění příčiny vzniku požáru. Z provedeného šetření vyplynulo, že na dotčeném lesním pozemku byl prováděn úklid po těžbě původních starých buků (stáří 140 let). Požár samotný pak zasáhl plochu s tzv. bukovým zmlazením. Při úklidu po těžbě bylo také prováděno pálení, které ovšem nebylo na KOPIS HZS Zlínského kraje oznámeno. Toto pálení také stálo za vznikem požáru, který podle prvotních odhadů způsobil škodu okolo 50.000,- Kč. Hasebním zásahem byly uchráněny další porosty v odhadované hodnotě asi 1 000.000,- Kč.

Nasazené jednotky:

HZS – Valašské Klobouky, Zlín

SDH – Bojkovice, Štítná nad Vláří, Slavičín, Svatý Štěpán, Nedašova Lhota, Horní Lideč, Bylnice, Nedašov, Popov, Poteč, Návojná, Valašské Klobouky, Brumov.

-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi