Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Pražská kapela opět míří na Valašsko

date_range 22.Čvc, 2019 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Kytarista Honza Krempl, foto: archiv kapely The Latecomers

Hudební festival s motorkářským srazem Srdeční záležitost (více zde), který proběhne 31. 8. v Horní Lidči obohatí nadějná kapela The Latecomers z Prahy. Níže přinášíme rozhovor s jejím kytaristou Honzou Kremplem.

 

Skladba: Little Red Diary

 

Jak vznikla Vaše kapela a na základě čeho vznikl název The Latecomers?

 

S myšlenkou založit kapelu jsme si s Honzou pohrávali několik let, ale vždycky se našla nějaká hloupá výmluva, proč do toho nejít. Pak se to nakonec nějak sešlo, šli jsme s Martinem na pivo a z ničeho nic jsme měli první zkoušku. Po pár smutných měsících bez basáka se našel Štěpán a bylo vymalováno.

 

Nejdříve jsme zkoušeli bez názvu, ale když se blížil první koncert, shodou okolností v Horní Lidči, bylo potřeba něco vymyslet. Já jsem navrhoval The Latecomers, což v překladu znamená opozdilci, protože jsme měli trošku potíže s včasnými příchody na zkoušky. Založili jsme si dokonce i prasátko, kam jsme za každý pozdní příchod vkládali peníze. Přišlo mi ale, že kluci z toho názvu nejsou moc nadšení a že to bude jen dočasný název.

 

Celé to ale dopadlo tak, že na náš první koncert vinou Českých drah Štěpán dorazil s asi tříhodinovým zpožděním, takže se ten název nakonec celkem ujal.

 

Vystupujete často v Praze, ve které i bydlíte, ale na Valašsko se každoročně vracíte. Co Vás tam táhne?

 

Protekce. 🙂 Kluci (Honza a Martin) mají tatínky muzikanty, takže k našemu prvnímu koncertu nám dopomohli oni. A navíc, na těch Valašských akcích je pro nás něco výjimečného. Kluci si zahrají doma, známe zdejší kapely, jsou tu příjemní lidé.

 

V srpnu vystoupíte na festivalu Srdeční záležitost v Horní Lidči. Na co se můžou návštěvníci těšit?

 

Na ochutnávku z naší vlastní tvorby a určitě taky na všechny skladby z našeho dema, které jsme v únoru nahrávali ve Slavičíně.

 

Kdo je Vaším největším hudebním vzorem? Shodujete se v rámci kapely na nějakých hudebních vzorech, nebo máte každý v oblibě odlišné žánry a umělce?

 

Spíše ne, a v tom je asi naše největší kouzlo. Určitě máme všichni rádi rockovou hudbu, ale každý trošku jiné kapely. Na zkouškách se ty naše vlivy nějak pomíchají a výsledek nás nakonec hodně baví.

The Latecomers, foto: archiv kapely

Co Vás nejvíce inspiruje při tvorbě textů? Kdo texty primárně skládá?

 

Většinu textů jsem psal já a v zásadě jsou to věci z každodenního života. Vždycky v hlavě nosím aspoň dvě tři témata, ke kterým mám nápad na jeden nebo dva verše a ty nápady si žijí vlastním životem – občas nějaký verš přibyde, občas nějaký zapomenu. Když pak přijde nápad na novou skladbu, zkoušíme ji s kapelou bez textu a Honza improvizuje melodie zpěvu beze slov, já tomu říkám svahilština. A většinou do těch melodii ve svahilštině nějaký ten nápad zapadne a pak už je potřeba jej jen trošku rozvinout.

 

Vybavíte si nějakou konkrétní příhodu nebo situaci, kterou jste následně vložili do textů?

 

Budou to číst děti? 🙂 Já nejraději vyprávím o naší skladbě Little Red Diary (v překladu Malý červený deníček). Mám kamarádku, která mi kdysi přiznala, že si do deníčku zapisuje veškeré detaily svého milostného života. Navíc by to do ní člověk na první pohled vůbec neřekl! A taková zdánlivě nenápadná a počestná holčina má pod postelí knihu, ve které je detailně vylíčeno prostě vše, včetně hodnocení partnerů a tak podobně. A to mi přišlo tak zajímavé, že vznikla písnička o tom, jak by se asi cítil člověk, který se na stránkách takového deníčku najde.

 

 

Na čem s kapelou momentálně pracujete?

 

Kvůli nahrávání dema jsme na čas odsunuli na druhou kolej tvorbu nových skladeb, to bychom teď rádi napravili. Pár nápadů už máme rozpracovaných, takže na festival určitě přivezeme nějaký čerstvý materiál.

 

The Latecomers je rocková kapela, která vznikla v roce 2015 v Praze.  Zajímavostí je, že v kapele hrají tři Valaši a jeden Hanák, takže se jim přezdívá Valaši v Praze. Hrají v sestavě:

 

o   Štěpán Adámek – baskytara

o   Martin Fojtů – bicí

o   Jan Kreml – sólová kytara, zpěv

o   Jan Slovák – zpěv, doprovodná kytara

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA