Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Před Jarmekem se konají dvě vernisáže

date_range 29.Lis, 2018 featured_play_list Aktuality

 

V pátek v předvečer 27. valašského mikulášského jarmeku se ve Valašských Kloboukách uskuteční dvě slavnostní vernisáže výtvarného umění.

První bude v Galerii Vincúch na dolním náměstí. Zahajovat zde bude svou výstavu Tomáš Záborec ze Slaného. Obrazy, které bude vystavovat, jsou na dřevěném podkladu. Autor je pro zjednodušení nazývám dřevomalby. Metoda práce na těchto dílech spočívá ve využití různých zářezů, vrypů a dlabání do dřeva. Dřevěné obrazy jsou následně kolorovány. V konečném výsledku tento způsob tvorby umožňuje i zapojení jiných, než jen zrakových smyslů – možnost seznámit se s obrazem dotykem, hmatovým vjemem, evokuje i další známé zážitky, jakými je vůně květin či šumění lesa.

Obrazy Tomáše Záborce

Tomáš Záborec vytváří vícedílné obrazy „na pokračování", ke kterým se podle možnosti vrací a ony „rostou" dál. Úplné dokončení vždy obraz ohraničí, zastaví jeho „život" – naopak pokračování, které narušuje umělou kompozici, ponechává v tomto směru absolutní volnost a přirozenost. Nikdy se nechce pouštět s přírodou „do křížku". Ke zvolenému tématu, krajinnému motivu či přírodnímu detailu přistupuje vždy s úctou. Svými dřevomalbami chce vyvolat v lidech pocit, že jsou sami součástí přírody.

Výstava Tomáše Záborce bude otevřena vernisáží v pátek 30. 11. 2018 v 18 hodin v Galerii Vincúch na dolním náměstí ve Valašských Kloboukách.

Druhou výstavu bude fotovýstava Miroslava Šomana pod názvem Fotostřípky z cest. Valašskokloboucký rodák Miroslav Šoman se už od mládí zajímal o fotografii a fotografování. Prvního důkladnějšího seznámení s fotografickým procesem se mu dostalo při návštěvách fotokroužku na základní škole. Nejdříve se zajímal o černobílou fotografii a v ní zachycoval všední věci, svět kolem nás, každodennost života. Později se stále častějším námětem fotografií Miroslava Šomana stává příroda, a to hlavně krajinný detail. V polovině 80. let minulého století se stává členem fotoklubu KFA Brumov-Bylnice. V tomto období v jeho tvorbě dominuje černobílá fotografie se skalními motivy.

Na počátku 90. let pak společně s kamarády horolezci objevuje krásy vysokých hor v Evropě a Asii. Nedílnou součástí jeho horolezecké výbavy je i fotoaparát. Při výpravách mezi horské velikány zaznamenává svým fotografickým přístrojem krásu velehor. Fotografie je více meditativní a převládají panoramatické záběry. Toto tvůrčí období charakterizuje přechod k barevné fotografii.

V roce 2000 se Miroslav Šoman stal členem úspěšné fotografické skupiny Andromeda.

Příroda převažuje i v jeho současné tvorbě. Je stále aktivním horolezcem, a proto námětem výstavy jsou krajina a lezecké oblastí v USA, Sicílii, Španělsku a Řecku.

Fotografie Miroslava Šomana byly otištěny v časopisech a také oceněny na celostátních soutěžích. Uspořádal pět autorských výstav a zúčastnil se mnoha výstav kolektivních.

Fotovýstava Miroslava Šomana bude slavnostně zahájena v pátek 30. 11. 2018 v 19 hodin v Galerii G Gymnázia Valašské Klobouky. Vernisáž doprovodí cimbálová muzika Klobučánek.

-jr-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA