Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Před sedmdesátišesti lety havaroval u Loučky letoun IL-2

date_range 30.Bře, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Letoun IL-2

Stalo se na Valašsku, březen 1945…

 

Další velké letadlo spadlo do lesa na Vítovech v blízkosti Loučky. To se stalo navečer na Velký pátek 30. března 1945. Když jsme k letadlu doběhli, tak už byli oba letci z letadla mrtví vyproštěni. Oba byli oblečeni v civilu a jeden byl probodnut velkou borovou třískou z ulomeného stromu . Jsou to pilot Nikolaj Aleksandrovič nar. 1926 a Vasilij Fedosejevič nar. 1923.

 

Dříve než se na místo havárie dostavily německé orgány, byla z letadla vymontována neporušená vysílačka, letcům odebrány osobní doklady, pistole, mapy, padáky a větší množství nábojů, benzín vypuštěn a také občany vybrán. Když ráno přijeli německé orgány na místo, nalezli jenom nepotřebný vrak. Letci převezeni do zdejší márnice a dne 2. dubna 1945 pohřbeni na hřbitově v Újezdě.

Místo havárie poblíž obce Loučka u Vizovic

Při pohřbu byla u jednoho letce ještě nalezena ruská pistole, kterou asi i Němci opomenutím neodebrali. Místní farář Vladimír Růčka (který byl zapojen v odboji a v 50.letech zase komunisty vězněn) tuto pistoli odevzdal veliteli partyzánů na Ploštině Nikolajevovi, který z vděčnosti mu za to věnoval svou pistoli.

 

Exhumace letců proběhla 28. února 1946 a společná rakev s ostatky obou letců byla za doprovodu hudby a účasti mnoha lidí převezena do Vizovic a odtud do Zlína, kde mají společný pomník.

Místo havárie poblíž obce Loučka u Vizovic

Letoun IL-2 s motorem AM-38F číslo motoru: 253372, číslo letounu: No 9760, stroj havaroval 10 km severně od Slavičína poblíž obce Loučka u Vizovic. V leteckém muzeu Praha Kbely (kde je fragment z letounu), je chybně uváděno místo havárie: Pavelkův mlýn u obce Újezd u Valašských Klobouk – ten je vzdálen přibližně 500 metrů od místa havárie. Správně je uvedeno a událost popsána v Městském muzeu ve Slavičíně, které doporučujeme.

 

Zveřejněno ve spolupráci s archivem Vojenského muzea Loučka

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA