Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Projekt OKO chce oživit kulturu ve městě

date_range 29.Led, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 

V hlavách skupiny mladých lidí z Valašských Klobouk se zrodil zajímavý nápad vyrobení „promítacího karavanu" na způsob kinematografu, s nímž by mohli podnikat různá venkovní filmová představení, přednášky a diskuse. Potenciál projektu vidí jak v nevšední kulturní příležitosti, tak i v novém způsobu využití veřejných prostranství a zapojení mladých lidí. Projekt OKO, jak se iniciativa jmenuje, je právě v přípravné fázi a své první filmové promítání uvede nejspíše na jaře.

„Chceme mladým lidem nabídnout novou možnost trávení volného času a oživit veřejné prostory města a jeho život. Už v letošním roce plánujeme uspořádání alespoň pěti promítání. Předpokládáme, že se budou týkat různých témat, významných kulturních událostí, cestování, filmu nebo literární tvorby," uvedl o inovačním záměru jeden z realizátorů projektu Martin Janík. Už v květnu by se tak mohlo na Masarykově náměstí ve Valašských Kloboukách rozvinout promítací plátno a mobilní letní kino by mohlo odehrát první filmové minuty. 

 

ilustrační fotomontáž autorů projektu

 
Projekt OKO spočívá v přetvoření klasického karavanu na pojízdnou promítačku, čehož autoři docílí instalací moderní audiovizuální techniky. Zařízení pak bude možné využívat k projekci na různých místech a při různých příležitostech. Prezentovat se budou například dokumentární filmy, ale také vlastní tvorba talentovaných umělců, kteří ji budou chtít ukázat světu. „Velký zájem je třeba o cestovatelské přednášky. Hledáme však i další možnosti, jak náš nápad uplatnit. Uvažujeme mimo jiné o literárním workshopu a autorském čtení na Valašském kumštování. Během roku se tu odehrává hodně akcí, a tak věříme, že se bude promítání hodit," ujistil Martin Janík. „Koneckonců naším mottem je „vidět – slyšet – komunikovat", což samo o sobě dává široké pole uplatnění." Výhodu spatřuje i v možnosti zapůjčení karavanu organizacím a sdružením, které jej budou chtít na svých akcích použít.

Přípravy zařízení jsou už v plném proudu. Ve druhé půli ledna realizační tým zakoupil menší karavan, který nyní čekají náročné úpravy. „Je potřeba vyměnit okna, opravit interiér a uzpůsobit ho k promítání. Pak přívěs půjde na technickou prohlídku a zpracování vizuálního stylu, o který se postará grafické studio Travelcroix," shrnul Janík. Uskutečnění Projektu OKO napomohla Nadace Via dotací ve výši 67 700 korun. Partnerství mobilnímu promítání projevilo také několik organizací a občanských sdružení z Valašských Klobouk. Velký dík organizátorů patří také klobouckým podnikatelům a dalším sponzorům, kteří projekt podpořili. Bližší informace jsou k nalezení na webu www.okoinfo.cz .

 
Lenka Zvonková
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA