První ročník Valachy Man vyhrál Vabroušek

date_range 13.Srp, 2011 featured_play_list Aktuality

Petr Vabroušek se stal vítězem 1. ročníku triatlonového závodu Valachy Man 2011, který v pátek 12. srpna uspořádal turistický resort Valachy v Novém Hrozenkově. Právě Vabroušek, v současné době nejlepší český triatlet a účastník prestižních závodů Ironman, byl považován za hlavního favorita. Jen o šest vteřin horší čas měl jeho nejvážnější soupeř, Přemysl Žaludek ze Zlína, vítěz několika letošních regionálních triatlonů. Ženskou kategorii Valachy Woman vyhrála Lucie Javorová z Hvozdné. Celkem se zúčastnilo asi 150 sportovců.

Triatlon přilákal stovky účastníků i diváků mimo jiné právě díky avízované účasti Petra Vabrouška, pro mnohé závodníky bylo atraktivní si s ním poměřit síly. Navíc se na start postavil i jeho 12letý syn Filip a také otec. Filip Vabroušek jako nejmladší účastník vyrazil na trať jako první s číslem 1. „Takto pohromadě jsme ještě nikdy nestartovali. Otec si dá triatlon tak jednou za rok jako hobby a pro syna to byl vůbec první závod v plné délce. Dosud zkoušel jen zkrácené dětské vložené závody v rámci triatlonu Moraviaman," prozradil Petr Vabroušek.

Petr Vabroušek se synem     foto pořadatelé

Syna při jeho prvním závodu po celé trase doprovázel a povzbuzoval. Půl hodiny poté, co s ním dorazil do cíle, na trať nastoupil znovu – tentokrát již na „ostrý" start. „Při jeho tempu to pro mě byla opravdu spíš rozcvička," popsal s úsměvem. „Valachy Man představuje svou délkou asi patnáctinu obvyklé trasy Ironmana, na kterou se specializuji. Na takto krátké trati proto nejsem moc konkurenceschopný. Musím říct, že se mi trať líbila – příjemně kopcovitá, málo nebezpečných míst… ideální pro pohodový triatlon. I syn si to užíval. Líbila se mu tu přehrada, tam potok, hlavně se kochal přírodou, z kopce tak jel pomaleji než do kopce a soupeři ho nechávali chladným. Triatlon pro něj zatím znamená hlavně radost z pohybu," dodal Petr Vabroušek.

„Jestli budu někdy taky závodit jako táta? To ještě nevím. Spíš bych chtěl jen běhat. Nejhorší je plavání," konstatoval v cíli Filip Vabroušek. Trať zvládl za hodinu a 9 minut. Vítězný čas jeho otce byl necelých 39 minut, čas ostatních závodníků se pohyboval nejčastěji mezi 45 a 55 minutami.

Triatlon Valachy Man obnášel plavání na 250 metrů, cyklistickou část v délce 12 kilometrů v okolí přírodního koupaliště Na Stanoch i po lesních cestách a běh na 3,6 kilometru. Nejlepší sportovci byli odměněni cenami od společnosti LG a od turistického resortu Valachy, vítěz dostal relaxační pobytu ve Spa hotelu Lanterna.

Triatlonový závod na Valašsku má již tříletou tradici, dosud se však konal vždy jako uzavřená akce pro zaměstnance a firemní partnery společnosti HP TRONIC Zlín. Vzhledem k jeho rostoucí prestiži a zájmu z řad veřejnosti byl letos poprvé otevřen všem zájemcům. Firemní část triatlonu, nazvanou HP Man a HP Woman, vyhrál Ondřej Chwaszcz, projektový manažer HP TRONIC, mj. opora zlínských basketbalistů.