Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Raci v říčce Senice mohou vymřít kvůli moru

date_range 28.Led, 2009 featured_play_list Aktuality
 
 
REGION – Populace raků v říčce Senice na Vsetínsku zřejmě vyhyne kvůli račímu moru. Připouštějí to ochránci přírody z CHKO Beskydy. Podle Jiřího Lehkého ale vše záleží ještě na dalších okolnostech.

„Je pravdou, že onemocnění je velice agresivní a velmi snadno se šíří. Jeho průběh ale může například ovlivnit i to jaké ještě bude do jara počasí," nevzdává se alespoň malé naděje Lehký.

Zvýšený úhyn raků na říčce Senici byl poprvé zaznamenán v polovině srpna loňského roku za obcí Lidečko v lokalitě zvané Lomensko. U odebraných vzorků provedli specialisti z Katedry ekologie přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy testy a v jednom vzorku prokázali přítomnost plísně Aphanomyces astaci, která způsobuje račí mor.

 

Foto

Říčka Senice v Lomensku za Lidečkem   foto St.Fuks

 
Zdrojem nákazy mohou být nepůvodní americké druhy raka pruhovaného a signálního. „Ti ale zatím v Beskydech nebyli spolehlivě prokázáni. Je tedy možné, že nemoc se sem dostala například s dovezenými a do toků vysazenými rybami z Polska," pokračuje Lehký.

Situace je podle ochranářů velmi vážná. „Stále pátráme po zdroji nákazy. Už vloni jsme vyzvali ke spolupráci obce i rybářský svaz. Zatím ale výsledky nemáme. Do jara se pokusíme zjistit zda v některých částech povodí Senice raci přežili," dodává závěrem ochranář Jiří Lehký.

 
 
StF
 
 
 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA