Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Rakovina plic: důležité je chorobu odhalit včas

date_range 01.Srp, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační obrázek

První srpen byl vyhlášen Světovým dnem rakoviny plic, zákeřného onemocnění, které bývá dlouhou dobu bez závažnějších projevů, nebolí a postupuje plíživě. Základem úspěšné léčby je odhalit onemocnění včas. K projektu časného záchytu rakoviny plic se v letošním roce připojilo také oddělení tuberkulózy a respiračních nemocí (TRN) Vsetínské nemocnice.

 

Osmdesát pět procent pacientů onemocnění objeví pozdě, kdy už úspěšná léčba není zpravidla možná.  „Cílem programu je zvýšení záchytu rakoviny plic v časném  stádiu, aby bylo možné nádor operovat a zcela odstranit,“ uvedla MUDr. Jaroslava Lanžhotská, primářka oddělení TRN.  Program se týká kuřáků a bývalých kuřáků ve věku 55 až 74 let, kde je takzvaná kuřácká zátěž vyšší než 20 balíčkoroků. Hodnota vznikne znásobením doby kouření (v letech) a počtu vykouřených krabiček cigaret (denně).

Ilustrační foto z plícního oddělení Vsetínské nemocnice

Do programu se zapojili také praktiční lékaři, kteří by měli rizikové pacienty vytipovat a odesílat k plicnímu vyšetření. „Pacienti se k nám ale mohou objednat i bez doporučení praktického lékaře, stačí zavolat na tel. 571 818 648. U nás provedeme kompletní funkční vyšetření plic, případně rentgen plic. Pokud pacient splní kritéria, a souhlasí se zařazením do programu, je odeslán k nízkodávkovému CT hrudníku, které provádí k tomu akreditovaná radiologická pracoviště. CT je přesnější, prostý rentgenový snímek nemusí vždy počínající nádor odhalit,“ doplnila primářka.  Každý rok onemocní rakovinou plic v České republice přibližně šest a půl tisíce lidí, v devadesáti procentech je příčinou kouření. Podle statistik je rakovina plic čtvrté nejčastější nádorové onemocnění v Česku, v úmrtnosti je mezi karcinomy první.

 

V prvním pololetí se do preventivního programu zapojily čtyři stovky dlouholetých kuřáků a kuřaček z celé České republiky. Průměrný věk lidí, kteří se letos do programu v prvních měsících zapojili, činil 63 let. U zhruba pěti procent výsledky ukázaly na riziko nádoru, tedy u dvou desítek. Dalších asi 26 procent mělo výsledek neurčitý a je nutné je podrobně sledovat. Negativní výsledek byl u 69 procent lidí.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA