Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Restaurátorům se ve Slavičíně – Divnicích podařil vzácný objev

date_range 30.Zář, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Archivní snímek sochy sv. Jana Nepomuckého

Nečekaný objev se podařil restaurátorům, kteří obnovují sochu sv. Jana Nepomuckého v místní části Slavičína Divnicích. Památkově chráněné umělecké dílo pochází z roku 1785 a najdete jej jen kousek od vjezdu do místní části.

 

Restaurátoři při rozebírání skulptury zjistili, že pod úrovní terénu se nachází další pokračování sochy. Takto zakrytý byl zhruba necelý metr z podstavce, socha tedy byla původně výrazně vyšší. „Jedná se o velké překvapení, neboť v současnosti socha působí velmi nenápadným dojmem,“ řekl starosta Tomáš Chmela, který se také věnuje dějinám regionu.

 

Jak se vlastně tohle mohlo stát? „Socha stojí ve svahu u cesty, přičemž po staletí se zde zřejmě splavovala hlína z vyšších poloh, která zanesla spodek soklu tak, že nešel vidět. Paradoxně je díky tomu lépe zachovaný, než kdyby byl odkrytý,“ popsal starosta.

 

 

Město sochu i s pozemkem před dvěma léty zakoupilo od restituentů, kteří vlastnili dnes již zaniklý zámek a panství Divnice. Jelikož se socha nacházela v havarijním stavu, město přikročilo k její obnově. Slavičín uvolní na kompletní restaurování sochy i s podstavcem přes 170 tisíc korun, přičemž sto tisíc je pokryto dotací Ministerstva kultury ČR. Oprava skulptury bude dokončena ještě tento rok. Sv. Jan Nepomucký je jeden z národních patronů naší země. Byl svatořečen v roce 1729.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA