Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

S Džejmsovci v Janové košt slivovice potřetí

date_range 28.Úno, 2014 featured_play_list Aktuality

 

Již třetí ročník koštu slivovice uspořádala parta recesistů z Janové. Co rok, to úspěšnější akce, větší účast soutěžících i hostů. Letos bylo do soutěže zařazeno úctyhodných 45 vzorků ovocných destilátů. Samozřejmě, že královské místo patřilo čisté trnkové slivovici, ale k ochutnání se nabízela i jabkovice, hruškovice nebo třeba meruňka.

Stejně jako v minulém ročníku porotu i letos tvořili dospělí hosté. V Janové je vidět, že i Valašky jsou odbornicemi na vzácné lektvary. Zdatně se postavily po bok mužů. Je pravděpodobné, že některé lékařské obory by asi neměly radost z takových výdobytků rovnoprávnosti, ale na to se při koštu nehraje. Praxe dokazuje blahodárné účinky trnkového moku v přiměřeném množství.

foto Radomír Dolanský

Jako každoročně se Janovský košt slivovice stává společenskou událostí patřičného významu. Setkávají se zde hosté z okolních obcí, ba i ze Vsetína. Nejedná se tudíž pouze o samotný košt, ale také o pohodový večer s hudbou, tancem a specialitami místní kuchyně. Proto není žádným překvapením, že bylo více než plno. S dalšími hosty se přinášely do sálu další stoly a atmosféra byla tak příjemná, že se tančilo už před vyhlášením výsledků.

Rok od roku můžeme rovněž pozorovat zvyšující se kvalitu vzorků. V předchozích ročnících se na medailových pozicích objevovali vesměs stejní předkladatelé vzorků. Letos však zvítězila úplně nová jména. Třetí příčku obsadil Josef Sívek. Na druhém místě se umístil Karel Žárský a o jediný hlas zvítězil Aleš Čabla.

foto Radomír Dolanský

Rozšířila se i řada soutěžících v disciplíně nazvané Poznaj svoju slivovicu. Jako noví odborníci na vlastní zásoby letos uspěli pan Hříbek s hruškovicí, Věra Filová si poznala svoji meruňkovici a z minulého roku obhájili své posty znalců manželé Pacutovi. Ale pozor! Nikoliv jako znalci jednoho vzorku, ale každý si poznal svůj vlastní vzorek. Petra Pacutová směsku a Martin Pacut vínovici.

Kde jsou ty doby, kdy manželka vymýšlela tisíceré skrýše, aby vzácný lektvar skryla před žíznivým manželem? Dnes, jak vidno, mají ve sklepě každý svůj demižónek a mlsají vespolek. Tak je to správně po valašsky.

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA