Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Sečení kosů vyhrál nováček Jan Macháček

date_range 28.Čvn, 2010 featured_play_list Aktuality
 
 
Více než desítka sekáčů se uplynulou sobotu sešla v Semetíně – Nivách, aby zde, s kosou v ruce, změřila své síly. Uskutečnil se zde totiž desátý ročník Velké ceny Valašska v sečení kosů, který již tradičně uspořádal Spolek pro zachování valašských tradic společně s městem Vsetín. Vítězem se stal nováček soutěže Jan Macháček ze Semetína.

Právě on totiž dokázal svůj úsek o rozměrech deset krát pět metrů posekat nejlépe. Jeho část louky byla jako když střihne – rovnoměrný pokos, nádherný sklad. A není divu, Jan Machač, i když se soutěže zúčastnil poprvé, totiž pravidelně trénuje. „Kosou seču od dětství. V současné době obhospodařuji asi čtyřicet hektarů pozemků, takže kosu beru do ruky často, i když většinou používám techniku," svěřil se vítěz Jan Macháček.

Tradiční klání si však nenechali ujít ani staří matadoři, kteří se určitě neměli zač stydět. Nejstarším účastníkem soutěže byl pětasedmdesátiletý Bohumil Sedláček. „Kosou seču každou chvíli. Mám zahrádku a políčka ve Vesníku. Brácha seče sekačkou a já kosou. Takto obhospodařujeme tak půl hektaru," prozradil svůj tréninkový program Bohumil Sedláček.

 

foto archiv pořadatelů

 
Na letošním ročníku Velké ceny měla své zástupce i mladá nastupující generace. Nejmladším účastníkem byl teprve osmiletý Martin Uhřík z Jablůnky. „Učím se u dědečka," ukázal na svého učitele – zastupitele Zdeňka Vejpustka, který se soutěže zúčastnil také a obsadil pěkné třetí místo. Martin sice nebyl zařazen do hlavní mužské soutěže, ale pomyslně se utkal se senátorem Jiřím Čunkem, který se také nechal vyhecovat, a za svou odvahu si mladý sekáč odnášel zvláštní cenu.

Zahanbit se ovšem nenechaly ani ženy. Také ony ukázaly, že se umí s kosou otáčet. „My, dlouholeté jézeďačky, to máme v ruce," řekla s úsměvem Marie Hrňová z Nového Hrozenkova a se zpěvem se pustila do sečení. Nakonec v kategorii žen vyhrála.

Letos poprvé měla soutěž i takřka zahraničního účastníka. Zúčastnil se jí i Hanák Josef Petřek z Oseku nad Bečvou. „O soutěži jsem se dozvěděl z internetu. Sekat kosou mě učil staříček, který pochází z Velkých Karlovic. Tak jsem si řekl, že bych tady mohl zúročit to, co jsem se naučil a taky se přiučit. Sečení kosou není jen tradice, ale i dobrý způsob hospodaření. Není potřeba benzín ani olej, kosa má navíc nulové emise," vysvětlil Josef Petřek důvod, proč zavítal na Valašsko. A i když neskončil mezi nelepšími třemi, kteří si odnesli hodnotné ceny jako jsou násady na kosy či ručně vyráběné kamenné brousky, vidle, hrábě a nůše, náležitě si klání užil a podobně jako všichni účastníci si odvážel pamětní list.

Slavnostní ráz celé soutěži dodalo vystoupení pěveckého sboru Hafery a bohaté občerstvení.

Eva Stejskalová

 

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA

PRAKTICKÉ INFORMACE

inpocasi