Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Setkání seniorů v Janové zpestřilo několik vystoupení

date_range 04.Dub, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Setkání seniorů v Janové. Foto: Radomír Dolanský

Jako u většiny akcí mělo i setkání se seniory roční výpadek. Jestliže u ostatních skupin obyvatelstva vznikla sem tam časová mezera k setkávání na akcích, pro tuto věkovou kategorii byla pořád nejrizikovější, což všichni viděli a slyšeli kolem.

 

Proto bylo letošní setkání mnohem slavnostnější a radostnější. Pro pozvané i pro baviče. Výbor pro kulturu a sport, konkrétně místostarosta Richard Machalec a bývalá zastupitelka Romana Poláčková, přivítali úplně všechny přítomné, to znamená docela našlapaný sál nejen seniory, ale především doprovodem prvních umělců působících při janovské školce v hudebně tanečním kroužku Janovjánek. Zástup malých Valachů a Valašek procházel lesem tleskajících rukou babiček a dědečků a pyšných rodičů. Někteří se na své okolí culili, jiní různě šklebili, další šli téměř duchem nepřítomní, napjatí před vystoupením. Celé, programem nabité, odpoledne můžete zhlédnout ve fotogalerii, která je součástí tohoto článku.

Setkání seniorů v Janové. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

Vedoucí kroužku, režisérka a choreografka vystoupení, ale taky školková učitelka Kateřina Václavíková za částečné výpomoci ředitelky Martiny Borsíkové Ďurinové děti postavila do špalíru. Šum sálu se ještě ani pořádně nezklidnil a děti už rozjely první číslo. Část dětí sledovala svoji dirigentku Kateřinu, druhá část hleděla na své kolegy a kolegyně a mistrně napodobovala s mírným zpožděním naučené pohyby i text, no a ta třetí skupina chvílemi hrála nějaké úplně jiné drama. Teď se zase usmívali a šklebili na oplátku diváci. Ovšem jedině proto, že dětské omyly a snažení vše dohnat a profesionálně napravit, byly úžasně roztomilé, podobně, jako u nemotorné dvojky Lauera a Hardyho, která již cirka před sto lety začala rozesmívat svět podobnými kousky.

 

Následovalo jedno taneční, pěvecké i dramatické číslo za druhým. Vlastně to byly takové kratičké muzikály. Potlesk následoval ještě větší potlesk, v očích babiček a dědečků bylo lze spatřit takový zvláštní lesk, možná trochu slzy štěstí a radosti, u rodičů místy úplně ten samý úkaz, jen spíše z hrdosti na své úžasné potomky. A byl zde konec prvního programového dárku pro seniory, vpravdě asi toho nejmilejšího. K dětem přispěchal místostarosta Ríša s velikou krabicí načančaných muffinů až zrak přecházel a chuť přicházela. Zatímco dětem zářily oči nad tím zájmem vůkol, přišla poděkovat s kytičkou a dárkem jedna z občanek Janové vedoucí kroužku a učitelce MŠ Janová Kateřině Václavíkové za úžasnou a trpělivou práci s dětmi. Kateřina si zcela jistě poděkování zaslouží také od mnoha dalších, poněvadž i děti nadšeně prozrazují před rodiči, jak moc mají učitelku Kačenku rády. Jen doufejme, že dětský hudebně taneční kroužek Janovjánek budeme vídat mnohem častěji, a když nám k tomu ještě učitelka Kačenka zazpívá, což ona tuze hezky umí, bude to opravdu zážitek eňo ňuňo.

Setkání seniorů v Janové. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

Plný sál se poněkud odplnil, doprovod protagonistů první části programu odešel s mlsajícími a nadšenými umělci, vesměs zůstali jen ti, pro které bylo celé pozdní odpoledne připraveno. Jim byla samozřejmě věnována i druhá část programu, vystoupení kytarového a pěveckého dua Kláva (složenina jmen Klá – ra a E – va), které řada občanů Janové i okolí zná již z doby temna, kdy zákazy a omezení vítězily. Tehdy Klára Katrušáková a Eva Aberlová, jedna z Janové, druhá z Moravské Třebové, což k sobě mají, coby kamenem dohodil, obě studují společně v Olomouci, hrály pro všechny v domácím vězení koncert přes obrazovku, který dodnes naleznete na YouTube pod názvem Livestream s Klávou. Jejich další štace můžete hledat i na facebooku @Klavabusking a určitě i na Instagramu. Po školkáckém uragánu přinesly tyto milé dívky, i když věkem ženy, uklidnění a chvílemi i společný zpěv se sálem, když zazněly například Redlovy: „Čiže ste husličky, čijé…“ nebo Zafúkané od skupiny Fleret. V závěru vystoupení si tyto dvě dárkyně příjemné nálady vysloužily od nejvěrnějších posluchaček dokonce i ovace vestoje, v dnešní době spíše česky řečeno standing ovation.

Setkání seniorů v Janové. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

Po něžném pohlazení od dua Kláva měla přijít na řadu parta harmonikářů, ale nemoc rozhodla na poslední chvíli NE! Ovšem pro takové krizové situace v Janové funguje blesková spolupráce, kdy s pomocí přišly pořadatelky čajů o páté a zbuntovaly Laďu Stančíka ze Semetína s jeho zpěvem a klávesami. Laďa je expert na širokou škálu šlágrů z dob, kdy dnešní senioři obráželi coby nevybouřené mládí jednu zábavu za druhou, a tak netrvalo dlouho, stoly byly odsunuty a plac se zaplnil tanečníky. Zpěv, tanec, vínečko a mlsy, to bylo příjemné vyvrcholení celého odpoledne a večera. Výbor pro kulturu a sport mohl být spokojen se zdařilou akcí a senioři zase za chvíli pobavení a pocit, že jsou stále součástí obce, skupina, na kterou se nezapomíná, což ne všude a vždy funguje s takovou samozřejmostí jako v Janové.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA