Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Skauti oslavili svůj svátek

date_range 30.Dub, 2017 featured_play_list Aktuality

 

Svátek sv. Jiřího, 24. duben, je významným dnem pro skauty na celém světě. Svatý Jiří se pro svou odvahu, čestnost a vysoce mravní jednání stal patronem skautů a skautek, kteří si každoročně tento si tento svátek připomínají. Také skauti ze střediska Lidečko/Horní Lideč nezůstali pozadu.

V sobotu 22. dubna zdolali kamennou mohylu na Ivančeně, která stojí v Beskydech pod vrcholem Lysé hory. Přestože to nebyla jednoduchá cesta, odhodlaní skauti ji zvládli s úsměvem. Než se dostali k cíli, museli ujít dvacet kilometrů. Doprovázelo je „aprílové počasí" v podobě sněhu, větru a deště a po dvacetikilometrové trase s převýšením 650 metrů došli ke kamenné mohyle. „Přestože to bylo letos opravdu náročné, svého rozhodnutí zúčastnit se dnešní akce, nelituji. Stálo to za to," sděluje jeden ze zúčastněných skautů Ondřej Rudolf.

Skauti v sobotu 22. dubna zdolali kamennou mohylu na Ivančeně

Kamenná mohyla na Ivančeně byla postavena na památku pěti ostravských skautů, kteří byli popraveni za účast v protinacistickém odboji. Stalo se tak v roce 1945. Další rok vystoupalo na Ivančenu několik skautů, kteří přišli uctít památku padlých a přinesli první kameny. Od té doby k mohyle chodili trampové, skauti obyčejní lidé a nosili sebou kamínky i balvany, ze kterých pak pomník narůstal. Mohyla se stala symbolem proti nesvobodě, nese v sobě nejen dramatický osudový příběh, ale stala se také výmluvnou symbolikou. Dnes zabírá asi čtyřicet metrů čtverečních a sahá do výšky čtyř metrů.

Své oslavy pak skauti završili mší svatou v kostele v Lidečku

Oslava svátku svatého Jiřího je pro skauty skvělou příležitostí, jak vysvětlit svému okolí, co pro ně skauting vlastně znamená. „Protože skauti nejsou žádní zelenáči a využívají moderní technologie v podobě sociálních sítí, mnozí z nás si dnes změnili profilovku, pod níž zdůvodnili proč skauting," vysvětluje vedoucí střediska skautů Ludmila Rumánková Mužikovská. Ona sama této příležitosti využila a k profilové fotce poznamenala: „Proč skauting? Protože je to moje druhá rodina". Své oslavy pak mohli skauti završit mší svatou v kostele v Lidečku.

-lm-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA