Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Skautky a skauti rozvezou Betlémské světlo

date_range 21.Pro, 2016 featured_play_list Aktuality

 

Betlémské světlo – symbol míru a přátelství – skauti a skautky do Česka přivezli i tento rok už 10. prosince z Vídně, aby ho následující sobotu 17. prosince vlaky rozvezli do všech koutů republiky. Na mnoha místních akcích si jej budou moci lidé připálit a odnést do svých domovů.

„Betlémské světlo budeme roznášet do každého domu v Lidečku a Horní Lidči na Štědrý den dopoledne. Připálit si Betlémské světlo může samozřejme každý, ale musí si nás v ulicích těchto dvou vesnic najít," řekl nám za skauty z Lidečka Tomáš Zádrapa.

17. prosince skauti přivezli Betlémské světlo i do Horní Lidče                  Foto: archiv skautů

Symbolicky bylo Betlémské světlo do Lidečka a Horní Lidče doneseno již na čtvrtou adventní neděli do místních kostelů

Plamínek putoval z Betléma do Vídně, kde ho rakouští skauti předaly skautským delegacím z celé Evropy. Letos se tak stalo v sobotu 10. prosince v kostele syrské pravoslavné církve Mor Ephrem na náměstí Stefan-Fadinger-Platz. V pátek 16. prosince v 15 hodin světlo převzali od skautů a skautek v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha zástupci církví, Hlavního města Prahy, Českého rozhlasu a další významné osobnosti. Den poté – v sobotu 17. prosince – se Betlémské světlo „rozjelo" vlaky do celé republiky.

„Betlémské světlo je symbolem míru, přátelství a klidu a jsem rád, že právě toto poselství mohou skautky a skauti každoročně o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů," popisuje smysl akce Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.

Betlémské světlo do Česka skauti přiváží již po dvacáté osmé. Myšlenka vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

-tz-red-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA