Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Skupina STRAM oslaví 30. výročí svého založení

date_range 18.Kvě, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Zpěvák kapely STRAM Jiří Pirník

Sérií koncertů si skupina STRAM připomene třicáté výročí svého založení. První slavnostní koncert odehrají valašští rockeři v huslenském areálu Rybníček už 21. května. Poté skupina představí průřez své autorské tvorby v Ústí u Vsetína a v Hustopečích nad Bečvou. Návštěvníci si budou moci zároveň pořídit tričko s výročním emblémem, které vyjde ve speciální limitované edici.

 

První koncert pod otevřeným nebem odehrála skupina STRAM v huslenském areálu Rybníček. Úplnou premiéru však nová kapela absolvovala v roce 1992 v sále restaurace Pod Černým, kde jí tehdejší provozovatel Josef Zádilský poskytl zároveň zázemí ke zkoušení.

 

Důraz na vlastní tvorbu se vyplatil

 

Přesto, že se STRAM zpočátku profiloval jako klasická zábavová skupina, stále větší prostor zabírala také vlastní tvorba. Už dva roky po založení vzniká první album, z něhož skladba Doma nejlíp několik týdnů atakovala první místo v hitparádě amatérských skupin Českého rozhlasu a ve finále nakonec obsadila druhé místo. „Tenkrát jsme měli k dispozici pouze čtyřstopý analogový rekordér, který uměl ovládat jen Vojta Kocůrek. Nástroje se nahrávaly najednou a byly to celkem nervy. Stačilo, aby jeden udělal chybu a muselo se točit znovu,“ vzpomíná na první vážné nahrávání Michal Mikulenka.

 

Celkem skupina natočila více než sedmdesát vlastních skladeb, z nichž některé doslova zlidověly. „Myslím, že je to také díky našim videoklipům, některé mají až překvapivě velkou sledovanost. S Míšou máme dalšího společného koníčka a tím je právě videotvorba, takže se výborně doplňujeme,“ komentuje Vojta Kocůrek, který se ke skupině přidal v roce 1994. Poznamenal, že při natáčení videoklipů se velmi osvědčila také spolupráce s valašským publicistou a režisérem Radomírem Dolanským.

Současná sestava kapely STRAM

K nejznámějším skladbám, na které vznikly videoklipy patří Amazonka, V náručí, Myšlenka nebo například novější Záhada. Ze spolupráce se skladatelem a hudebníkem Jiřím Darebou Václavíkem vzešly písně Pod Čerňanskú Kyčerú a Makyta, podle kterých pak STRAM natočil velmi úspěšné videoklipy. Další skladby si začaly žít vlastním životem, aniž by je někdo cíleně propagoval. Hokejoví fanoušci si tak dodnes pamatují na humorně laděný song Kúpili sme parní válec, který vznikl ve zlaté éře vsetínského hokeje.

 

Slavit se bude v Huslenkách, Ústí i v Hustopečích

 

První koncert, kde skupina oslaví 30. výročí svého založení se uskuteční v Huslenkách. „Areál Rybníček byla jasná volba, právě proto, že tam začala naše třicetiletá éra,“ poznamenal zpěvák Jirka Pirník. Připomněl, že druhý slavnostní koncert je naplánován už na 18. června, kde STRAM vystoupí v rámci Valašské rockové trojkombinace. S připomínkou své dlouholeté tvorby skupina zahraje také 28. srpna na festivalu v Hustopečích nad Bečvou.

 

Trička s unikátním motivem

 

A co si skupina ke kulatému výročí nadělila? „Tušíme, že nás všechny čeká složité období, takže slavit budeme přiměřeně, bez zbytečného pozlátka a fanfár. Hlavně se těšíme na pohodová setkání s našimi příznivci a přáteli, kteří se rozprostřeli už do několika generací. Prozradit ale můžu, že už v Huslenkách představíme speciální edici triček s motivem 30 let naší skupiny,“ dodal Jirka Pirník.

 

Zážitky na několik životů

 

Skupina se na podiích potkávala s řadou známých i méně známých kapel, ať už to byl teplický Kabát, slovenské skupiny Tublatanka a Desmod, rakouský Hems Harlem nebo třeba legendární Olympic. „Velký dojem na nás udělal i zpěvák Petr Kolář, který dorazil na náš koncert a stal se kmotrem videoklipu V náručí,“ zavzpomínal Vlastimil Štefela.

 

STRAM se krátce objevil také v celovečerním filmu Děda s Františkem Segradem a Bolkem Polívkou v hlavních rolích. Z natáčení pak vznikl samostatný videoklip nazvaný Návod na přežití.

Natáčení filmu Děda v Jarcové

Zakládajícími členy se v roce 1992 stali Slávek Kopřiva, Michal Mikulenka, Dan Výchopeň, Jaroslav Basel a Vlastimil Štefela. Ve skupině se ale v různých etapách její existence vystřídala řada dalších hudebníků, kterými byli například Michal Baran, Alois Orság, Radovan Novotný, Milan Volčík, Petr Svoboda nebo Jiří Hladký a další.

 

Posledních šestnáct let hraje STRAM v obsazení: Jiří Pirník (zpěv), Michal Mikulenka (kytara), Vojta Kocůrek (kytara, syntezátor), Dan Káčer (baskytara) a Vlastimil Štefela, kterého na bicí stále častěji zaskakuje jeho syn Richard. Kapela by se těžko obešla bez týmu spolupracovníků, z nichž někteří už se stali členy rozsáhlé stramácké rodiny. „Takto nejdéle sloužícím je u nás Jarek Pechal, který za ta léta odvedl opravdu velký kus práce,“ vysekl poklonu baskytarista Dan Káčer.

 

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA