Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Slavičín hodlá vysázet dalších 500 stromů. Obnovujeme a léčíme krajinu, říká starosta

date_range 21.Čvn, 2019 featured_play_list Aktuality

Dne 3. června se podařilo podat další projekt, který zlepší tvář Slavičína. Město zpracovalo žádost do Operačního programu Životní prostředí s cílem vysázet pětistovku stromů do linií v místech původních polních cest. „Chceme obnovit původní funkce krajiny, jakými jsou zadržování vody, útočiště pro drobné živočichy a hmyz a také vytvořit a zkvalitnit pro lidi trasy k procházkám a pro trávení volného času,“ vysvětlil důvod investice starosta města Tomáš Chmela.

 

Díky projektu dojde k obnově nebo zatraktivnění zaniklých či málo využívaných polních cest a také některých cyklotras. „Nejdůležitější je pro nás nové stromořadí s pracovním názvem stará divnická cesta, které bude začínat nad kotelnou na Malém Poli a povede až ke stávající polní cestě do Divnic. Pěší stezkou se tak spojí město se svou místní částí,“ uvedl starosta s tím, že tato stezka odnepaměti sloužila Divničanům k cestám do Slavičína. „V minulém půlstoletí byla rozorána a zničena. Nyní může znovu sloužit obyvatelům sídliště k procházkám, běhu a v budoucnosti i jako místo sběru ovoce.“

 

Vysázeny budou hlavně tradiční ovocné odrůdy, případně jiné místní listnaté dřeviny. V případě úspěchu žádosti dotace pokryje až 85% nákladů. Rozpočet je 1,3 milionu korun a součástí projektu je i tříleté financování následné péče – zálivky, sečení, údržba pletiv proti okusu zvěří apod. „Bez možnosti zadotovat i následnou péči bychom asi do projektu nešli, při dnešním velmi horkém počasí je výchova mladých stromků tak, aby vůbec přežily, velmi náročný úkol,“ podotkl Chmela.

 

Příprava projektu by se neobešla bez spolupráce s místními zemědělci, kteří v krajině Slavičínska hospodaří. Jedná se o společnosti Agrinea a ABM a součinnost poskytl také hrádecký zemědělec Josef Zemánek. Projekt se primárně zaměřuje na katastry Slavičína a místní části Nevšové. Podobná výsadba byla v minulém roce uskutečněna v Hrádku a v budoucnosti se otevírají možnosti ji podpořit také přímo v Divnicích.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA