Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Slavičín otevírá brány Cirkuly, projekt získal národní ocenění

date_range 15.Zář, 2022 featured_play_list Aktuality

Cirkula, cirkulárka, to je věc, kterou na Valašsku známe. Ta slavičínská Cirkula se ovšem odborně nazývá re-use centrum („ryjús“ centrum) a najdete ji v areálu sběrného dvora Malé Pole. Slavnostní otevření Cirkuly se bude konat v sobotu 17. září v 16 hodin. „Připraven je bohatý program pro děti včetně divadelního představení Řádu červených nosů, kavárničky a tvořivé dílny. Dospělé by mohla zajímat praktická ukázka elektromobility či přednášky na téma změny klimatu,“ nastínil energetický manažer města Mikuláš Múdry.

 

Samozřejmostí je prohlídka prostor Cirkuly, které vznikly z nevyužitého skladu uhlí, vystavených předmětů k odběru či dokonce k přinesení předmětů vlastních. „Při otevření Cirkuly oslavíme také ocenění, které jsem převzal v úterý 13. září v Praze. Cirkula byla oceněna jako Trvale udržitelný projekt roku,“ prozradil starosta města Tomáš Chmela s tím, že Cirkula zabodovala v celostátní soutěži ministerstva pro místní rozvoj Komunální projekt roku. „Moc mě to potěšilo a ocenění si velmi vážím, je to ocenění práce všech, kteří se na vzniku tohoto projektu podíleli,“ upozornil starosta Chmela.

Cirkula byla oceněna jako Trvale udržitelný projekt roku

Co ta Cirkula tedy je? „Jde o chytřejší sběrný dvůr, kde se na uložené předměty nepohlíží jako na odpad, ale na věci, které mohou posloužit zase jinému člověku. Pro jednoho nepotřebný odpad, kterého se potřebuje zbavit, pro druhého stále funkční věc, kterou si může vzít bez nutnosti kupovat věc novou,“ vysvětlil Mikuláš Múdry. Znamená to tedy, že na Cirkulu mohou občané donést věci, které by jinak vyhodili, ale které zároveň ještě někdo může upotřebit. „Další lidé si je pak vezmou a tím nám nepřibývá odpad, ale věci cirkulují, odtud název Cirkula,“ objasnil Múdry.

Cirkula byla oceněna jako Trvale udržitelný projekt roku

Kromě otevření re-use centra se v tento den v areálu sběrného dvora uskuteční první slavičínské Místní dny pro klima a energii. Bude se jednat o osvětovou akci s přednáškami a výstavami na témata změny klimatu, energetické efektivity, obnovitelných zdrojů energie, volby vhodného způsobu vytápění, ale i odolnosti města vůči dopadům změny klimatu.

 

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA