Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Slavičín spouští kompostovací experiment v lokalitě ulice Družstevní

date_range 22.Zář, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Instalace velkoobjemového kompostéru v lokalitě ulice Družstevní

200 kilogramů směsného odpadu na občana za rok je maximum, které umožní zachovat stávající cenu za svoz a likvidaci odpadu ve městě. I to je důsledek nového odpadového zákona, který od letošního roku platí v celé republice. Jeho cílem je snížit produkci směsného odpadu, tedy nevytříděného odpadu, který končí na skládce. Pokud občané v daném městě málo třídí a v průměru na občana produkují přes 200 kilogramů nevytříděného odpadu, bude na skládce započtena výrazně vyšší sazba poplatku za uložení tohoto odpadu. A jelikož odpadový zákon městu ukládá promítnout tyto náklady do koncového poplatku, neukázněné nakládání s odpady, respektive nedostatečné třídění můžeme brzy pocítit v našich peněženkách.

 

„Čím více budou občané třídit, tím spíše se podaří udržet nízkou cenu plateb za občany ve městě,“ říká starosta Slavičína a dodává: „Slavičín dlouhodobě třídí relativně dobře, ale statistiku nám zhoršují výsledky ze sídlišť s bytovými domy.“ Zde se město rozhodlo provést experiment se zavedením velkoobjemového kompostéru v lokalitě ulice Družstevní. Největší složkou sídlištního směsného odpadu jsou totiž biologické zbytky z domácností, které lze dobře kompostovat. Obyvatelům rodinných domků Slavičín už v minulosti zajistil kompostéry, což vedlo k poklesu množství směsného komunálního odpadu. Na sídlištích však může kompostování narazit na nejrůznější problémy. „Řešíme, nakolik rychlý proces kompostování bude a zda si občané vůbec na tuto novinku zvyknou. Chceme zjistit, zda skutečně díky kompostéru poklesne měřitelným způsobem množství směsného odpadu v dané lokalitě,“ vysvětlil starosta Slavičína s tím, že pokud se nápad osvědčí, bude možné kompostování rozšířit i do dalších částí sídlišť ve městě.

 

Kompostovací experiment vznikl díky projektu Slavičín fandí rodinám v rámci soutěže MPSV Obec přátelská rodinám a seniorům. Občanům, kteří žijí v ulici poblíž kompostéru, město doručí v nejbližších dnech informační leták. O kompostér se bude starat dobrovolník Mikuláš Múdry, který dokonce s touto myšlenkou před časem radnici oslovil.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA