Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Slavičínskou kotelnu posílí solární panely, provoz bude levnější

date_range 17.Srp, 2022 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Skoro 350 fotovoltaických panelů přibude na střechu hlavní slavičínské kotelny (K3) na sídlišti Malé Pole v příštím roce. Město, provozovatel kotelny, tak chce ušetřit na vyrobené elektrické energii. „Elektřina z panelů bude sloužit pro spotřebu kotelny a částečně i domácností. Je to výrazně levnější než nakupovat energii ze sítí,“ vysvětlil starosta města Tomáš Chmela.

 

Kotelna je vybavená moderními prvky, které umožňují vytápění dřevní štěpkou pro obě slavičínská sídliště. „Vytápění velké části Slavičína dřevní štěpkou umožní udržet příznivější ceny tepla, než kdybychom byli odkázaní jen na plyn, navíc nedávno nainstalovaná tepelná čerpadla v kombinaci s fotovoltaikou umožní letní provoz bez zapojení spalování biomasy,“ sdělil Oldřich Kozáček, jednatel městské společnosti BTH, která kotelnu provozuje.

 

Na tento trend reaguje projekt BTH s podporou města, na který obdrželo dotaci 2,5 milionu korun od Státního fondu životního prostředí. Na střechu kotelny K3 tak bude příští rok instalováno 346 ks fotovoltaických panelů o výkonu 130 kWp. V systému bude pro lepší využití vyrobené energie instalováno i bateriové úložiště Battery Box 100kW.

 

Město Slavičín do teplárny investuje tak, aby byla v souladu s nejmodernějšími úspornými technologiemi. V posledních letech byl postaven zastřešený sklad štěpky a také byla dokončena výměna 2 kogeneračních jednotek.

 

Momentálně je hotová také konverze části objektu kotelny na moderní re-use centrum Cirkula, díky kterému se podaří předcházet vzniku odpadů. „Občané tam mohou dát věci, které by jinak vyhodili, ale které zároveň ještě někdo může upotřebit. Další lidé si je pak vezmou a tím nám nepřibývá odpad, ale věci cirkulují,“ upřesnil Mikuláš Múdry, energetický manažer města. Cirkula bude otevřena v sobotu 17. září.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA