Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Slavičínští občané vyrazili již na druhou energetickou exkurzi

date_range 28.Kvě, 2023 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Slavičínští úředníci v Univerzitním centru energeticky efektivních budov (UCEEB)

Inspirovat a motivovat občany i úředníky k úsporám energií – to je cíl energetických exkurzí, které v letošním roce pořádá slavičínská radnice. Přistoupením Slavičína k Paktu starostů pro klima a energii se město rozhodlo zorganizovat první dvě exkurze za inspirativními projekty dobré praxe z oblasti snižování energetické náročnosti, zvyšování energetické soběstačnosti, využívání obnovitelných zdrojů, redukce emisí či adaptace na změny klimatu. Druhá z nich probíhá právě dnes.

 

První exkurzí byla začátkem května cesta do Buštěhradu, kam se vydali zaměstnanci úřadu a městských organizací spolu s občany, kteří více spolupracují s městem. V tamním Univerzitním centru energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT nahlédli na proces testování nejrůznějších technologií, materiálů a postupů. Prohlídka celého centra pak přinesla řadu námětů na rozvoj města, například jak a z jakých materiálů stavět nové budovy, čím je zateplit, jakou cestou si zajistit energii i teplo nebo jak si poradit se zelenou střechou.

Výjezd Opavsko veřejnost

Dnešní exkurze zamířila naopak na Opavsko. „Opavsko jsme vybrali proto, že urazili kus cesty v přípravě energetické komunity, která má občanům zajistit levnou zelenou elektřinu. Slavičín se tímto konceptem chce brzy inspirovat,“ sdělil starosta města Tomáš Chmela. Účastníci se podívali, jak prakticky funguje bioplynová stanice a fotovoltaická elektrárna, dodávající energii jak do zemědělského družstva, tak do přilehlé firmy. Nebo jak navázat spolupráci mezi soukromým sektorem a městem, kdy se z odpadu pro nábytkářskou firmu stává zdroj vytápění pro část obce. Součástí exkurze bylo i setkání s odborníky či praktické rady, jak si požádat o dotaci na zateplení či výměnu oken.

 

Slavičín aktuálně připravuje akční plánu pro udržitelné klima a energii, který nastíní, jak dál pokračovat v přípravě úspor energií. Získané poznatky z obou exkurzí budou aplikovány do konkrétnějších představ o rozvoji města Slavičín.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA