Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Slavnostní otevření úseku cyklostezky BEVLAVA Ústí – Lužná

date_range 13.Zář, 2021 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Slavnostní přestřižení pásky. Foto: Radomír Dolanský

PÁTEK 10. ZÁŘÍ 2021: Samozřejmě jako mnoho jiných akcí doma i ve světě, díky neviditelnému nepříteli, měla být i tato oslava již dávno minulostí. Konečně se podařilo vychytat okamžik, kdy se dá volněji dýchat a těsně předtím, než politici z ústředí se svými mnohdy podivnými rádci začnou opět utahovat šrouby.

 

Na křižovatce cyklostezky Bečva, mířící od Vsetína na Hornovsacko a nové části mezinárodní cyklostezky BEVLAVA (zkratka z názvů řek Bečva – Vlára – Váh, pozn. aut.) směřující pro změnu druhým údolím na Hornolidečsko, se potkala řada těch, kteří se zasloužili o vznik jak původní sestry, tak především nové části cyklostezky. U rozsáhlé akce tohoto typu to bylo opravdu mnoho jmen, kdy každý přispěl svou částí do společného výsledku. Spanilou jízdu se zastávkami a finální oslavou ve Valašské Polance můžete sledovat ve fotogalerii, která je v odkaze u tohoto článku.

Velkou zásluhu na vzniku cyklostezky má starosta Valašské Polanky Josef Daněk. Foto: Radomír Dolanský. celá fotogalerie ZDE

Například z Hornovsacka přijel cyklista z Velkých Karlovic, známý jako Miroslav Koňařík, starosta jmenované obce. Nebo starosta Zděchova Tomáš Kocourek. Z Hornolidečska to snad bylo setkání všech starostů na plánované trase s jejich doprovody. Asi nejvzácnější návštěvou na startu oslavné jízdy nového úseku cyklostezky byl trenčianský župan Jaroslav Baška, mimo jiné velký podporovatel environmentálního projektu Zelená župa. Z dalších osobností přijel na kole náměstek hejtmana Lubomír Traub nebo senátor Jiří Čunek. Vsetínskou radnici reprezentovali jako cyklisti starosta Jiří Růžička s místostarostkou Simonou Hlaváčovou… a mnoho dalších cyklistů, kteří se z pozice svých funkcí a pracovišť, tu více, tu méně, každý zasloužili o výsledek – fungující etapu cyklostezky Ústí – Lužná s budovanou asi dvoukilometrovou odbočkou směrem na Prlov. Samozřejmě nechyběli ani zástupci firem, které cyklostezku vybudovaly. Všichni přijeli se svými ekipami, převážná většina v cykloúborech navozujících jeden z nejkrásnějších odkazů našich předků – valašské kroje. Přijeli rovněž občané, kteří občas nebo denně cyklostezky používají. Takže celkově se setkání a následné oslavné jízdy zúčastnilo několik desítek cyklistů, kterým na uvítání hrál další poklad Valašska – cimbálová muzika s primášem Miroslavem Urubkem.

Program ve Valašské Polance. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

Severní úsek vznikajícího mezinárodního projektu cyklostezky BEVLAVA z Ústí u Vsetína do Lužné přes Valašskou Polanku vyšel na 110 mil. korun. Dokončen byl i jižní úsek BEVLAVY v délce 27 km z Valašských Klobouk přes Brumov-Bylnici a Vlárský průsmyk do slovenské Nemšové.

 

 

Celou akci po stránce, dalo by se říci, společenské, zajišťoval starosta Valašské Polanky Josef Daněk, technickou část starosta Ústí Zdeněk Srněnský. Po několika slovech představitelů kraje, regionu a obcí nezapomněl starosta Ústí s pohnutím v hlase vzpomenout památku na svého předchůdce Vladimíra Kováře, který přípravy na budování cyklostezky započal, podobně jako Jiří Čunek vzpomněl zásluhy vsetínského radního Jaromíra Kudlíka stran výstavby cyklostezek. Pak již došlo na hlavní část oficiálního programu, slavnostní přestřižení pásky. Za střihače nastoupili trenčianský župan Jaroslav Baška, náměstek hejtmana Lubomír Traub, senátor Jiří Čunek, starosta obce Valašská Polanka Josef Daněk a starosta obce Ústí Zdeněk Srněnský. Mírně humorným faktem bylo, že se stříhalo ve vsetínském katastru, ale hned po překonání mostu se výprava ocitla v ústeckém království.

 

Kvalitní zázemí pro cyklisty ve Valašské Polance

 

Cyklisté se vydali na spanilou jízdu s výbornou náladou za krásného počasí přes Ústí a Leskovec na Valašskou Polanku až do Lužné. První zastávka proběhla v kavárně Smýkalova káva, která dokonale naznačuje, jak by do budoucna mohly vypadat ideální služby soukromého sektoru pro projíždějící cyklisty. Vše je dle Miroslava Smýkala teprve ve výstavbě, ale již nyní zde naleznete dřevěný stojan na kola pro několik desítek kol, obří mapu s vyznačenými cyklostezkami v regionu, servisní koutek nebo nabíječku elektrokol. Buduje se myčka kol, pokud cyklisty zastihne nepřízeň počasí, můžou se ukrýt ve vybavené stodole s několika desítkami míst i projektorem. Posezení v cyklistickém koutku ozvláštňují kresby sprejem dnes již známého sprejera, ilustrátora a malíře Michala Filáka řečeného Prorok. V kafírně u Smýkala vzniká opravdu ukázkové zázemí pro cyklisty.

 

Slavnostní otevření první etapy cyklostezky Ústí – Lužná. Foto: Radomír Dolanský, celá fotogalerie ZDE

 

Odtud vyrazil peloton na momentální konec 1. etapy cyklostezky v Lužné u fotbalového hřiště. Zde se výprava na chvíli zdržela na výletišti, někteří ochutnali čerstvě vyuzené párky a klobásy z udírny, a pak už se jelo zpět, do sálu kulturního domu ve Valašské Polance. Starosta Daněk přestřižením pásky zahodil funkci starosty a stal se bavičem celé výpravy, což se mu dařilo stejně kvalitně jako příprava celé akce.

Slavnostní otevření se zúčastnil i hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Foto: Radomír Dolanský. Celá fotogalerie ZDE

Na všechny přítomné v sále čekalo několik překvapení. Tím prvním bylo krátké setkání s hejtmanem Zlínského kraje Radimem Holišem, který všechny pozdravil a krátce informoval, jak to vypadá s dalšími možnostmi, především finančními, pro pokračování výstavby cyklostezek. V jednu chvíli, kdy nefungoval mikrofon, připomínali hejtman Holiš se starostou Daňkem s megafonem u úst spíše mluvčí na demonstraci, ale vše se brzy podařilo opravit. Dalším, a určitě nejmilejším, překvapením bylo vystoupení malých valášků z folklórního kroužku Polančánek, kteří zkrášlili atmosféru svými zpěvy a tanci. A určitě nezklamalo pohoštění, jež si takové dílo a ti, kteří je zbudovali, právem zasloužili. A to navzdory profesionálním závistivcům nebo věčným mrčislavům, kteří vždy a všude hledají to špatné. Takže jakmile všichni bezpečně připevnili svá kola na auta a stali se opět chodci, mohli se začít věnovat oslavám.

 

Radomír Dolanský

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA