Close
reklama
Jižní Valašsko a Vsetínsko

PARTNEŘI WEBU

PRÁVNÍ PORADNA

REKLAMA

TOP LIST OD 1.1.2007

Slunovrat na obloze odhalí hvězdu betlémskou

date_range 18.Pro, 2020 featured_play_list Aktuality
arrow_drop_up Ilustrační foto

Jeden z nejvzácnějších vesmírných úkazů tohoto století – Velká konjunkce Jupiteru se Saturnem alias hvězda betlémská – je momentálně k vidění na naši večerní obloze. Muzeum regionu Valašsko plánovalo v pondělí 21. prosince mimořádné pozorování na Hvězdárně Vsetín. Z důvodu zpřísnění epidemiologických opatření se ale nakonec neuskuteční.

 

Podle zákonů nebeské mechaniky dochází ke konjunkcím (zdánlivému přibližování) obou planet zhruba každých 20 let. Proč je tedy letošní setkání tak výjimečné? Ne všechna jsou totiž tak těsná (další podobné bude až v roce 2080) a dobře pozorovatelná. „Předchozí podobně velká konjunkce se odehrála v roce 1623. Jenže byla na denní obloze, takže zanikla v záři Slunce a nikdo ji neviděl. Opravdu snadno pozorovatelné těsné přiblížení Jupitera a Saturnu nalezneme až v roce 1226, tedy před 794 lety,“ uvedl odborný pracovník vsetínské hvězdárny Martin Leskovjan.

Jupiter (vlevo) a Saturn. Ilustrační foto

Konjunkce Jupiteru a Saturnu by mohla být hvězdou betlémskou

 

Další rozměr této události přidává čas Vánoc. Už slavný astronom Johannes Kepler nabídl vysvětlení, že konjunkce Jupiteru a Saturnu by mohla být onou hvězdou betlémskou, která se zjevila 7 let př. n. l. při narození Ježíše Krista. „Napadlo ho zpětně propočítat, zda v období kolem počátku našeho letopočtu také nenastalo takové postavení planet. Zjistil, že právě v době Ježíšova narození došlo k velké konjunkci, kdy se setkání Jupiteru se Saturnem opakovalo dokonce třikrát během půl roku. Taková událost jistě nemohla uniknout babylonským hvězdopravcům a možná právě ona přivedla tři mudrce nebo snad krále do Betléma,“ vysvětlil Leskovjan.

 

Úkaz můžete sledovat 21. prosince i sami

 

Ať už je to pravda či nikoliv, konjunkce Jupiteru se Saturnem je opravdu unikátním astronomickým úkazem, který stojí za to vidět.  Muzeum regionu Valašsko, pod jehož správu vsetínská hvězdárna spadá, plánovalo v den zimního slunovratu mimořádné pozorování. Bohužel se ale vzhledem ke zpřísnění epidemiologických opatření nakonec neuskuteční. Sledovat ho však můžete i vy sami. „Obě planety spatříme za soumraku nízko nad jihozápadním obzorem. Od sebe je bude dělit úhlová vzdálenost jen 0,1°, což odpovídá zhruba pětině průměru měsíčního úplňku. Pokud se na pozorování této konjunkce vyzbrojíte dalekohledem se širším zorným polem, tak spatříte nejen obě planety najednou, ale s nimi i čtyři Jupiterovy velké měsíce a ve větších přístrojích dokonce i Saturnův prstenec. Samotný okamžik jejich nejtěsnějšího přiblížení ale bohužel neuvidíme, protože v té době budou obě planety už pod horizontem,“ sdělil Leskovjan.

 

-tz-

[wpdevart_facebook_comment order_type="social" title_text="Komentáře" title_text_color="#000000" title_text_font_size="15" title_text_font_famely="Arial" title_text_position="left" width="100%" bg_color="#d4d4d4" animation_effect="random" count_of_comments="7" ]

TIPY NA AKCE

Z PRVNÍ RUKY

INZERCE, NABÍDKY

TOP REKLAMA